GeriEkonomi EURATEX: Türkiye, AB adaylarının en güçlüsü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

EURATEX: Türkiye, AB adaylarının en güçlüsü

Avrupa'da tekstil sektörünün en önemli örgütü EURATEX'in Başkanı Filiep Libeert, ‘‘AB, Türkiye ile daha da güçlenecek. Türkiye, AB'ye tam üye adayı ülkeler arasında en güçlüsü. Sizi AB'de görmek istiyoruz’’ dedi.

AVRUPA Giyim ve Tekstil Organizasyonu (EURATEX), Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliğinin hızlandırılması için geldiği Türkiye'de AB lobisi yaptı. Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün önde gelen kuruluşlarının başkanları ile birlikte dün İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen EURATEX Başkanı Filiep Libeert, AB'nin güçlü bir Türkiye ile daha da güçlü olacağı mesajını verdi.

Libeert, ‘‘EURATEX olarak geçtiğimiz ay AB Komisyonu'na Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinin hızlandırılması için bir mektup yazdık. Bugün AB yolunda Türkiye'ye destek olduğumuzu göstermek üzere buradayız’’ dedi. AB'ye tam üyelik konusunda Türk Hükümeti'ne seslenen Libeert, ‘‘Anti damping konusunda başarılı oldunuz. Aynı ilgiyi, başarıyı AB üyeliği konusunda da gösterin, AB'ye üyelik konusuna destek verin’’ diye konuştu.

POLİTİK UNSURLAR ETKİLİ

Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin desteklenmesi konusunda EURATEX çatısı altında yer alan herkesi Türkiye'nin yanında olduğunu vurgulayan Libeert, şöyle devam etti: ‘‘EURATEX çatısı altındaki AB üye adayı ülkeler arasında Türkiye en önemli ülke. Türkiye'de tekstil ve hazır giyim sektörlerinde 2 milyon kişi istihdam ediyor. AB'deki sayı da Türkiye'deki kadar. Türkiye'nin AB'ye üyeliğiyle AB'de bu sayı ikiye katlanacak ve söz hakkımız artacak. Türk sanayisinin katettiği yol EURATEX ve sizin için önemli. Türkiye'de 65 milyon tüketici var.’’

AB'ye tam üyelik yolunda sadece ekonomik unsurların etkili olmadığına, politik unsurların da etkili olduğuna dikkat çeken Libeert, ‘‘Türkiye'deki sanayiciler üzerine düşen görevi yapıyor. Üyelik, sanayi ve ekonomi ile olmuyor. Politik bir takım faktörler de gerekiyor. Sizin üyeliğiniz için kulübe ne kadar üye katarsak, o kadar güçlü oluruz diye düşünüyoruz. Türkiye'de son derece başarılı bir tekstil sektörü var. Sizi aramızda görmek istiyoruz’’ dedi.

Libeert, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye bakışı konusundaki bir soruya, şu yanıtı verdi: ‘‘Yabancı yatırımcılar istikrar olan ortamlara gelip yatırım yapmak ister. Hálá Türkiye'de ABD'li ve Avrupalı yatırımcılar var. Hem politik hem ekonomik istikrar yatırımcı açısından önemli.’’

Libeert, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmadan Gümrük Birliği'ne girmesinin Türkiye-AB arasındaki ticareti geliştirdiğini ancak AB'nin üçüncü ülkelerle yaptığı anlaşmalar nedeniyle Türkiye'nin bir takım sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Toplantıda söz alan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) eski başkanı, EURATEX Yönetim Kurulu Üyesi Güngör Keşçi, Türkiye'nin Avrupalılar tarafından yönetilmek yerine, Avrupa yönetiminde yer almaya talip olması gerektiğini söyledi. Ankara'ya seslenen Keşçi, ‘‘Uluslararası organizasyonlarda Türkiye'yi temsil eden tekstil ve hazır giyim sektörü başarılar kazanmışsa, Türkiye olarak AB'ye girip, onlarla kol kola girip Avrupa yönetiminde yer almaya talip olmalıyız. Geleceğin zengin Avrupası'nda mutlu Türkler'i oluşturmalıyız’’ dedi.

TGSD Başkanı ve EURATEX Yönetim Kurulu Üyesi Umut Oran da, ‘‘Sektör olarak Avrupa'da yer alıyoruz, hem lobi, hem de söz hakkına sahibiz. Türkiye'nin bu kuruluşlarda karar verici aşamasına gelmesi çok önemli’’ diye konuştu.

İKİ ARADA BİR DEREDE

Türkiye'nin AB konusunda iki arada bir derede kaldığını söyleyen İstanbul Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB) Başkanı Nuri Artok, ‘‘Börekli tarafta mı, kürekli tarafta mı yer alacağız. Türkiye Gümrük Birliği ile kürekli tarafta yer aldı, börekli taraf için AB'ye tam üye olmalı’’ dedi. Artok, ‘‘Türkiye birleşecek mi, bölünecek mi derken bugün bu birliktelik Ankara'ya örnek olmalı. Demek ki istendiğinde birleşilebiliyor. Türkiye tekstilde AB'ye girdi’’ diye konuştu.

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen toplantıya EURATEX Başkanı Filiep Libeert, EURATEX Genel Sekreteri William Lakin, TGSD Başkanı Umut Oran, İHKİB Başkanı Nuri Artok, TGSD eski Başkanı Umut Oran, TGSD eski Başkanı Güngör Keşçi, TÜTSİS Yönetim Kurulu Üyesi Ertekin Ashaboğlu, EURATEX Yönetim Kurulu Üyesi İzzet İlle ve İTKİB Temsilcisi Haluk Özelçi katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle