Esnaftan e-Devlet isyanı

CİHAN
22.04.2016 - 11:05 | Son Güncelleme:

e-Devlet kapısı olan 'www.turkiye.gov.tr' sitesindeki 'araç sorgulama' menüsünden plaka numarası ile yapılan araç sorgulama uygulamasına son verilmesi, 2. el araç alım satımı işiyle uğraşan ticaret erbabı açısından sıkıntıya yol açtı. 

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, alım satımı yapılacak araca ilişkin sorgulamayı artık yapamadıklarını belirterek, aracın banka kredisi, üzerindeki hak kısıtlamaları, çalıntı olup olmadığı gibi bilgilere ulaşılamadığı için sektörde faaliyet gösteren esnafın ciddi sorun yaşadığını bildirdi. 

e-Devlet’te artık araç sorgulaması yapılamacake-Devlet’te artık araç sorgulaması yapılamacak

Tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkânı veren www.turkiye.gov.tr adresli sitenin sıklıkla kullanılan uygulamalarından birini de 'araç sorgulama' menüsü oluşturuyordu. Araç sorgulama ve plaka sorgulama ikinci el araç alacak vatandaşların aktif olarak kullandığı uygulamalardan biri. Vatandaşlar almak istedikleri araçların kayda geçen tüm işlemlerini buradan öğrenebiliyordu. 

Bir dizi başka hizmete de erişimin sağlandığı söz konusu e-Devlet kapısı üzerinden artık plaka numarası ile bir başkasına ait aracın sorgulaması yapılamayacak. Daha önce herhangi bir plakaya ilişkin sorgulama yapılabilirken, artık kişi yalnızca kendine ait araca ilişkin sorgulama yapabilecek. Menüye girildiğinde 'İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğiyle sunulmakta olan bu hizmet, Emniyet Genel Müdürlüğü talimatı ile Anayasa ve diğer mevzuatta düzenlenen kişisel verilerin korunması kapsamında e-Devlet Kapısı’na giriş yapan gerçek kişinin yalnızca kendisine ait araç ve sürücü belge bilgisi sorgulama işlemleri yapabileceği şekilde yeniden düzenlenmiştir' uyarısı çıkıyor. Bu değişikliğe, 50 milyon dolayındaki vatandaşın kimlik bilgilerinin sızdırıldığı iddiaları üzerine gidildiği tahmin ediliyor. 

Yılda yaklaşık 5 milyon aracın alınıp satıldığı ikinci el otomotiv sektörünü temsil eden MASFED'in yanı sıra, Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) ve Ankara’da faaliyete geçen Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM'si Otonomi'nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Aydın Erkoç yaptığı açıklamada, bu değişikliğin kendilerini zorda bıraktığını bildirdi. 

HAKKI VARSA KAPORA VERİYORUZ

Araç bilgilerinin, en azından sektörde ticari faaliyet gösteren kişilere açık hale getirilmesini isteyen Erkoç, şunları söyledi: “Vatandaşın satmak için getirdiği aracın üzerinde banka kredisi mi var, başka haklar var mı, başkalarının alacağı var mı, araç aranıyor mu, çalıntı mı? Bu bilgiler bizim için çok önemli. Biz bu sorgulamayı yapıyoruz, neticesinde banka borcu varsa vatandaşla kredisini kapatmaya gidiyoruz ya da herhangi bir başkasının alacağı hakkı varsa kaparo veriyoruz, ondan sonra notere gidiyoruz. Şimdi e- Devletten bunu göremediğimiz zaman sıkıntı yaşayacağız.

Bütün MASFED dernek il başkanlarımızın bu konuda ciddi sorun yaşadıkları yönünde tepkisi var. Araçları sorgulayamadığımızdan dolayı noter, araçta herhangi bir hak var mı, alacak vs. var mı, bunları aracı getirdiğiniz zaman görebiliyor. Fakat Türkiye Motorlu Araç Federasyonu olarak ve derneklerimizin de bunu görmesi gerekiyor. Bizim mesleğimiz bu. Kandırılmamamız, aldanmamamız için bu bilgileri görmemiz gerekiyor." 

Etiketler: e-Devlet , Motor , otomobil
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı