GeriEkonomi Ertürk'ten Sabah ve ATV satışına savunma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ertürk'ten Sabah ve ATV satışına savunma

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Sabah ve ATV satış modelinin Star’dan farklı olduğunu belirterek savundu. Ertürk, ATV ve Sabah’ta Star pozisyonuna gelinebilmesi için ihtilaflara neden olacak uzun bir hukuki sürecin gerektiğini söyledi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, CNN Türk’te yayımlanan Referans Noktası programına katıldı. Ertürk, TMSF’nin yaptığı ihalelerin açık ve şeffaf olmasını en büyük avantajları olarak nitelendirdi. Ertürk, TMSF’nin iyi bir satıcı pozisyonunu kabul ettirdiğini söyledi.

"SÜPER FM SATIŞI ÇOK BÜYÜK SÜRPRİZ OLDU"

Ahmet Ertürk, Süper FM’in satışının kendileri için çok büyük sürpriz olduğunu söyledi. Süper FM için 18.5 milyon dolarlık muhammen bedel belirlerken bile bu değerin yüksek olduğuna ilişkin çok tartışma yaptıklarını aktaran Ertürk, "33 milyon doları aşan bir değer olunca bizim için çok şaşırtıcı oldu" dedi.

"UZANLAR BİZE TEŞEKKÜR ETMELİ"

Uzan Grubu’nun malvarlığına yönelik yapılan satışlardan çok mutlu olduklarını, ancak en çok Uzanların mutlu olması ve kendilerine teşekkür etmeleri gerektiğini söyleyen Ertürk, satışlara ilişkin olarak henüz Cem Uzan’dan bir tepki almadıklarını belirtti.

STAR-ATV KARŞILAŞTIRMASINA ELMA-ARMUT YANITI

Ertürk, Star Televizyonu’nun satışında ortaya çıkan değerin ATV ve Sabah Gazetesi’nin Ciner Grubu’na satışında oluşan değerle karşılaştırmasına dayanan eleştirilere yanıt verdi. Bu konunun haklı olarak kamuoyunda tartışıldığını söyleyen Ertürk, "elma ile armut" benzetmesi yaparak iki modelin farklı olduğunu savundu.

"HUKUKİ İHTİLAFLAR ÇIKARDI"

ATV ve Sabah Gazetesi için Star’daki pozisyona gelinebilmesi için "çok zor bir hukuki süreç" gerektiğini ifade eden Ertürk, şöyle konuştu: "Bugün Star’ı, bütün medyayı oluşturan, şu anda yayın yapan, içereğiyle birlikte satıyoruz. Orada ise satabileceğimiz sadece frekans ve logoydu. Alıcılar ise işleyen bir televizyon ve gazeteyi almak istiyorlardı. O işleyen gazeteyi oluştarabilmek, dağılmış varlıklara el koymayı gerektiriyordu. İçinden çıkılmaz ihtilaflar zinciri oluşturacaktı. Alıcılar da bu hukuki ihtilaftan arındırılmış olarak almak istiyorlardı. 433 milyon dolarlık değer de çok farklı değil. Başlangıçta orada telaffuz edilen rakamlara bakarsak, alıcıların da gerçekten orada büyük desteği oldu. 150 milyon dolarlık 15 yıllık anlaşmayı bozarak biz oraya geldik. Başından beri bizim süreci dizayn ettiğimiz Star’dır. ATV ve Sabah bir protokolü devraldığımız olaydı."

"SATIŞLARIN MEŞRUİYETİNİ YARGI KABUL ETTİ"

Hukuki girişimlerin "pratikte bir değeri" olmadığını savunan Ertürk, yapılan işlemlerin hepsine karşı dava açılabileceğini, ancak Standart Alüminyum’un satışına karşı açılan davaların hepsini kazandıklarına dikkat çekerek, "Oradaki satışın meşruiyeti, yasalara uygunluğu mahkemeler tarafından da takdir edildi. Benzer davalarda bizim için emsal teşkil edecektir. Herhangi bir hukuki pürüz beklemiyoruz" diye konuştu.

"UZANLAR’IN MOTOROLA GİRİŞİMİ BİZİ ETKİLEMEZ"

Uzanlar’ın ABD’deki davada Motorola’nın haklılığını kabul ederek Uzan varlıklarının satışını "sabote edecek" yeni bir gelişime sokulduğunun hatırlatılması üzerine Ertürk, "Bizi etkileyen bir hukuki değeri yok. Motorola’nın ayrı iki davası var. Biri Telsim’le olan ticari ihtilaf, diğer Uzan ailesine olan bir tür tazminat davası. Bizim çözmeye çalıştığımız Telsim’le olan ticari ihtilaf. Diğeri bizi ilgilendirmiyor" dedi. Ertürk, motorola ile uzlaşılsa da uzlaşılmasa da her şartta Telsim'i satacaklarını söyledi.

"STAR’IN DEVRİ REKABET AÇISINDAN SORUN OLMAZ"

Star TV’nin Doğan Grubu’na satışıyla ilgili olarak Rekabet Kurulu’nun mevcut oyuncuların ihaleye girmesinde herhangi bir sorun olmadığına dair öngörüş bildirdiğini, kazanan firmayı bildirdikten sonra Kurul’dan onay alınacağını aktaran Ertürk, ihalede birinci ve ikinci geleni Rekabet Kurulu’na bildirdiklerini, kişisel olarak herhangi bir sorun beklemediğini söyledi.

"UZAN BORÇLARININ TAMAMI KARŞILANABİLİR"

TMSF Başkanı Ertürk, Uzan varlıklarının satışında artış trendinin devam etmesi durumunda Uzan Grubu’nun borçlarının tamamının karşılanması ihtimalinin söz konusu olduğunu bildirdi. TMSF’nin Uzan Grubu’ndan alacağının Maliye’nin vergi alacakları hariç olmak üzere 6 milyar dolar olduğunu açıklayan Ertürk, "TMSF alacağının önemli bir bölümünü elde edeceğiz gibi görünüyor" dedi.

"GÖLTAŞ YATIRIMCILARI HAKLI"

Göltaş’a el konulmasıyla mağdur olan küçük yatırımcılarla ilgili İMKB ve SPK’yle çalışmaları sürdürdüklerini, henüz müjde veremeyeceğini ifade eden Ertürk, "Açıkçası durumu anlıyor ve hak veriyoruz. Bu da yatırımcıların dikkate alması gereken çok önemli bir unsur. Çok kısa zamanda sonuçlandıracağız" diye konuştu.

ÇUKUROVA’DAN TAHSİLAT YAPILDI

TMSF Başkanı, Çukurova Grubu’nun 272 milyon dolar daha ödeme yaptığını, böylece yapılan tahsilatın 1 milyar doların üzerine çıktığını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle