GeriEkonomi Ekonomi hattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomi hattı

Birada ÖTV Avrupa’nın 3.5 katı

BİRA
ve Malt Üreticileri Derneği, biraya uygulanan ÖTV’nin ağır alkollü içkilere uygulanan ÖTV’lerle karşılaştırıldığında AB kriterlerine göre haksızlık yapıldığını savunuyor. AB’de yüksek alkollü içkilerin ÖTV’sinin, bira ÖTV’sinin 2,9 katı oranında belirlendiğine dikkat çeken derneğin bu konudaki görüşü şöyle: ‘Hükümetin alkolle ilgili uygulamaları yüksek alkollü içkiler lehine avantaj sağlamış ve sözkonusu 2.9 paritesi 1.5’e düşürülmüştür. Avrupa Birliği’ne göre daha az kazanan ve daha az tüketen Türkiye’de litre başına uygulanan ÖTV bedeli, AB ortalamasının 3.5 katından daha da yüksek. Ülkemizde bira ÖTV’si yüzde 5 oranında alkol ihtiva eden 1 hektolitre için 70 Euro civarında. Bu rakam, İspanya’dan 7.7, Almanya’dan 7.2, Fransa’dan 5.2, Yunanistan’dan 4.8 kat daha yüksek. Ayrıca, yüzde 5 alkol içeren 1 hektolitre için yaklaşık 20 Euro olan AB ortalamasından da 3.5 kat daha fazla.’

Türkiye, sosyalist ülke, kapitalizm zaman alır

YÖNETMEN
Sinan Çetin, devletin her türlü teşvikine, korumacılığına, ekonomiye müdahaleciliğine karşı olduğunu bildirdi. Çetin, devlet ile ekonominin ilgisinin olmaması gerektiğini söyledi. Son dönemde tartışma konusu olan ‘Teşvik Yasası’nın’ hatırlatılması üzerine Çetin, şöyle konuştu: ‘Ben devletin her türlü teşvikine, korumacılığına, ekonomiye müdahaleci her davranışına karşıyım. Ekonomi ile devletin bir alakası yoktur. Devlet, adaletten başka hiç bir işle ilgilenmemeli. Sinema sektörüne de (devlet karışmasın) dedik. Ama dinlemiyorlar.’ Ekonominin iyi gittiğini, devlet ekonomiden elini çekmeye başladığı için ekonominin daha iyiye doğru gittiğini anlatan Sinan Çetin, devamla şunları söyledi: ‘Devletle artık iş yapıp da zengin olmak yok. Kendi başının çaresine bakıp kendine gücüne güvenen işadamları kendi yollarını kendileri açmak zorundalar. Devletin sırtından zengin olma dönemi bitti. Artık Türkiye’de gerçek bir kapitalizm süreci başladı. Devletçi ekonomi sona erdi. Bu zaman alacak doğru düzgün bir kapitalizm zaman alır. Burası hálá sosyalist bir ülke.’

Tecil faizi de yüzde 30’a indi

BAKANLAR
Kurulu’nun kamu alacaklarına uygulanan gecikme zammını aylık yüzde 3’e indirmesinden sonra Maliye Bakanlığı da ertelenen ya da taksitlendirilen kamu alacaklarına uyguladığı yıllık faizi yüzde 36’dan yüzde 30’a düşürdü. Maliye Bakanlığı’nın faiz oranında indirim yapan tebliğinin Resmi Gazete’de yayımlanacağı günden başlanarak, ilk kez ertelenen ya da taksitlendirilen kamu alacaklarına yüzde 30 yıllık faiz uygulanacak. Daha önce ertelenen ya da taksitlendirilen alacaklardan ise tebliğin yayımlanacağı tarihe kadar olan dönem için yüzde 36, tebliğin yayımını izleyen dönemde de yüzde 30 faiz alınacak.

Ulusal işletim sistemi dağıtılıyor

TÜBİTAK
’ın Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nde (UEKAE) geliştirilen Linux tabanlı Ulusal İşletim Sistemi PARDUS’un CD’si ücretsiz olarak dağıtılacak. TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre, Pardus’un Çalışan CD’si, 4-5 Mart günlerinde Bilgi Üniversitesi Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri’nde kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak. PARDUS Çalışan CD, ayrıca özgür bir yazılım olarak internette www.uludag.org.tr adresli siteden bedava alınabilecek.

Petrol 50 doları aştı OPEC, 80’den söz etti

PETROL
İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Genel Sekreteri Adnan Şihab Eldin, önümüzdeki 2 yılda içinde petrol fiyatlarının ‘80 dolar’ seviyesine kadar yükselebileceğini söyledi. OPEC Genel Sekreteri, hızlı fiyat hareketlerine yol açacak arz sıkıntısını ise ‘günlük 1-2 milyon varillik üretim gerçekleştiren bir ülkede sevkıyatın durması’ örneğiyle açıkladı. Bu arada Kuzey Amerika ve Avrupa’da sıcaklıkların mevsim normallerinin altında kalmaya devam etmesi, uluslararası borsalarda petrol fiyatlarını 53 dolar seviyesinin üzerine taşıdı. Petrol fiyatları, uluslararası borsalarda böylece geçen yıl 25 Ocak’ta kaydedilen 55.67 dolarlık rekor fiyatına oldukça yaklaştı.

Motorin pompada 5 kuruş zamlandı

MOTORİNİN
rafineri çıkış fiyatında dünden geçerli yapılan ayarlamanın ardından, pompa satış fiyatları litrede 5 YKr civarında arttı. Rafineri çıkışındaki artışlar, pompa fiyatlarına yüzde 2,7-2,5 oranında yansıdı. Buna göre motorinin vergiler dahil tüketiciye maliyeti, litrede normal motorinde 1.80 YTL 1.85 YTL’ye, 50 PPM düşük kükürtlü motorinde 1.93 YTL’den 1.97 YTL’ye yükseldi.

80 YKr’lik katkı eczaneye ödenecek

SAĞLIK
Bakanlığı, SSK ve Türk Eczacıları Birliği, SSK’lı hastalardan alınan ve hastanelerde kuyruklar oluşmasına neden olan 80 YKr’lik muayene katkı payını kısa vadede çözecek bir formül buldu. SSK’lı hastadan alınan 80 YKr’lik muayene katkı payı, artık eczanelere ödenecek. SSK’lı hasta, herhangi bir katkı payı ödemeksizin doktora gidip muayenesini olabilecek. Doktorun yazdığı ilacı almak için eczaneye gidecek olan SSK’lı hasta, burada ilacını alırken ödediği ilaç katkı payının yanında 80 YKr’lik değerindeki muayene katkı payını da ödeyecek. Sağlık Bakanlığı, hazırlayacağı genelge ile bunu eczanelere duyuracak. Eczacılar ise 80 YKr’lik SSK’ya fatura edeceği ilaç bedelinden düşecek.

Maliye’ye e-beyan vermeyene ceza

MALİYE
Bakanlığı, vergi beyannamelerini elektronik ortamda gönderme zorunluğu getirilen mükelleflerden bu zorunluluğa uymayanlara özel usulsüzlük cezası uygulanacağını açıkladı. Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul kanunu Genel Tebliği’nde, yıllık gelir, kurumlar, geçici vergi, özel tüketim vergisi, özel iletişim ve şans oyunları vergisi beyannamelerinin elektronik ortamda verilmesinin zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Beşinci taksit nema ödemesi 8 Mart’ta

Çalışanların zorunlu tasarruf hesabındaki nemalarının beşinci taksitinin ödemelerine 8 Mart’ta başlanacak. Nema hak sahiplerine Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla 8 Mart’tan itibaren tasarrufu teşvik hesabı numarasının son hanesi 1 olanlardan başlanarak ödenecek. Beşinci taksit ödemeleri de daha önceki anapara ile nema ödemelerinde olduğu gibi işveren veya kişisel başvurulara yapılacak. Kişisel başvurularda ödemeler tasarrufu teşvik hesap numarasının son hanesine göre sırayla gerçekleştirilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle