GeriEkonomi Ecevit: Sıkıntıların ödülü 2002'de gelecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: Sıkıntıların ödülü 2002'de gelecek

Başbakan Bülent Ecevit, hem Türkiye hem de dünya için zor geçen 2001 yılında yapılan çalışmaların ödüllerinin 2002'de alınacağına inandığını söyledi. Ecevit, seçimlerin zamanında olması gerektiğini yinelerken, bakanlık sayısının bu dönemde azaltılmasına karşı çıktı.

Ecevit, dün NTV'de yayınlanan Yakın Plan programında 2001 yılını değerlendirdi. Ecevit, şu mesajları verdi:

HERKES İÇİN ZOR BİR YIL:

2001 yılı, yalnız Türkiye için değil, bütün dünya için zor bir yıl oldu. En zengin ülkelerde bile ekonomik daralma sürecine girildi. Yılların birikimini devraldık. Cesur denebilecek tedbirler aldık. Acı reçeteler uygulanması gerekiyordu.

GÖSTERGELER OLUMLU:

Ancak yılın sonlarına doğru Türkiye'de bir ferahlık görülmeye başlandı. Olumlu göstergeler ortaya çıkmaya başladı. Hassas olan borsamız yükseliş sürecine girdi, dövizde istikrar sağlanmış gibi görünüyor. Bir olumsuzluk olmazsa bu devam edebilir. Enflasyon ve faiz düşmeye başladı.

KRİZLER EĞİTİCİ OLDU:

IMF ve Dünya Bankası ile ilişkilerimizde, kararlı ve uyumlu tutumumuz sayesinde olumlu gelişmeler yaşandı. Ek yardım talebi onlardan geldi. Biz, krizlerden görev çıkartma yoluna girmiş olduk. Bu krizlerin eğitici rolü oldu.

BAKANLIKLAR ŞİMDİ KALDIRILAMAZ:

37 bakanlık fazla, ama bu üçlü koalisyonun doğal sonucudur. Tek başına azınlık hükümeti kurduğumda 25 bakan vardı. Bu aşamada hükümette büyük değişiklikler yapmak, zorlukla korunan istikrarı bozabilir. Hazırlıklar yapılır seçimlerden sonra uygulanmaya hazır olur.

SEÇİM ZAMANINDA OLMALI:

Seçimler zamanında yapılmalı, erken olmamalı. Pekçok alanda yapısal reformlar başlattık. Bunların sonuçlarını görmek zaman alır. Seçimin adını bile anmak doğru olmaz. Ekonomi ile ilgili yeni önlemler gündemde.

HÜKÜMET GİTSİN SESLERİ DURDU:

Bazı etkili kesimler, hükümetin ömrünü doldurduğunu söylüyorlardı. Son gelişmeler bu hükümetin öyle pek de fena olmadığını, kararlı ve uyumlu çalışan, riskleri göze alarak yapılması gerekenleri yapan bir hükümet olduğu görüldü. Artık kamuoyundan hükümet gitsin sesleri kesilme noktasına geldi. ANKARA


Derviş de benimle ABD'ye gelecek


Başbakan Bülent Ecevit Ocak ayının ortalarında ABD Devlet Başkanı George W. Bush'un resmi daveti üzerine Washington'a yapacağı ziyarette, Irak konusunda Türkiye olarak mesaj vermeye gerek kalmayacağını temenni ettiğini söyledi. ‘‘Şu sıra Irak bölgemiz için sorun değil’’ diyen Ecevit, ABD ziyaretinde üzerinde durulacak ağırlıklı konunun ekonomi olacağını vurguladı. Ecevit, ABD gezisine Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'i de götüreceğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle