GeriEkonomi DSP'den ekonomik programa revizyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DSP'den ekonomik programa revizyon

Başbakan Ecevit, partisinin ekonomi kurmaylarının hazırladığı ve istikrar programında revizyon öngören raporu, olumlu karşıladı. Ecevit, dün TBMM'de, Grup Başkanvekilleri Aydın Tümen ve Emrehan Halıcı ile raporu hazırlayanlardan Hikmet Uluğbay, Ertuğrul Kumcuoğlu, Tayyibe Gülek, Ahmet Arkan, Necdet Tekin ile biraraya geldi.

Yaklaşık 1.5 saat süren toplantıdan sonra Ecevit, Türkiye'ye yıl sonuna kadar 6 milyar doların geleceğini kaydetti. Ecevit'e sunulan raporda özetle şu görüş ve öneriler yer alıyor:

Kaynakların artırılması için vergilerin, KDV'nin artırılması mümkün değil. Çağdaş olmayan vergi dağılımı değiştirilmeli. KDV indirimi, ekonominin canlandırılmasına yönelik olmalı ama ithalatı özendirmemeli.

Devlet harcamaları değil, devletin kendisi küçülmeli. Devlet kurumları, üretken hale gelmek için yeniden yapılandırılmalı.

Meclis'in denetleyemediği, kontrolsüz kaynak ve istihdam yaratan belediye, vakıf ve döner sermayeler ve fonlar disipline edilmeli.

Eğer üretim yoksa kriz vardır. Üretim aksamadan sürdürülmeli. Bu ancak üretim sektörünün, hukuki ve mali tedbirlerle korunmasıyla mümkündür.

Çıkarılan yasaların uygulanmasında ayak direyenler var. Özellikle kayıt dışı ekonomiyi denetim altına almak için bunlar titizlikle uygulanmalı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle