GeriEkonomi Deutsche Bank planı siyasileri kızdırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deutsche Bank planı siyasileri kızdırdı

ALMANYA’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın karlılık oranını yükseltmek için binlerce çalışanını işten çıkarma planı politikacıların tepkisini çekti. 1.920’si Almanya’da olmak üzere toplam 6 bin 400 çalışanın işine son vermek isteyen banka, yüzde 19 olan vergi öncesi sermaye getiri oranını yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyor. 2004 yılı net karını, bir önceki yıla göre yüzde 87 artışla 2.5 milyar Euro olarak açıklayan bankanın çalışan sayısını düşürme planına ilk tepki iktidardaki Sosyal Demokratlar’ın Hesse eyaleti Başkanı Andrea Ypsilanti’den geldi.

Halka ‘Deutsche Bank’ı boykot edin’ çağrısı yapan Ypsilanti, ’Her müşteri hesaplarını eyalet (devlet) ya da kooperatif bankalarına kaydırarak Almanya’da daha fazla istihdam imkanı oluşturup oluşturmamayı takdir edebilir’ diye konuştu.

Ypsilanti’nin bu çıkışı, partinin gençlik örgütü başkanı Björn Böhning ve sol kanat sözcüsü Andrea Nahles tarafından da desteklendi. Sosyal Demokratlar’ın Deutsche Bank’ın işçi çıkarma planını eleştirilerine bir destek de koalisyon ortağı Yeşiller’den geldi. Yeşillerin Eşbaşkanı Reinhard Bütikofer, ARD televizyonuna verdiği demeçte Deutsche Bank İsviçre doğumlu CEO’su Josef Ackermann’ı hedef alarak, ‘Halkta ve politikacılara taleplerini yansıtıyormuş gibi davranan, sorumsuz bir yönetici görüyorum’ ifadesine yer verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle