GeriEkonomi Derviş: Arjantin'le kıyaslanamayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş: Arjantin'le kıyaslanamayız

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Arjantin ve Türkiye`nin ekonomik açıdan durumlarının farklı olduğunu belirtti ve iki ülkeyi kıyaslamanın yanlış olduğunu bildirdi.

Crans Montana Forumu tarafından düzenlenen ``Monaco Dünya Zirvesi``ne katılan Derviş, gazetecilere yaptığı açıklamada, makro ekonomik hedeflerde kur politikaları ve mali politikaların belirleyici olduğunu hatırlattı ve bu iki alanda da Türkiye ve Arjantin`in farklı performanslar gösterdiğini ifade etti.

Türkiye`nin kriz sonrası kuru serbest bıraktığını, Arjantin`in ise ısrar ettiğini hatırlatan Derviş, mali politikada da Türkiye`nin IMF kriterlerini yerine getirdiğini, Arjantin`in ise bu konuda başarılı olamadığını söyledi.

Derviş Türkiye`nin ekonomik program hedeflerinin tutturması sonucu IMF`nin desteğini almaya devam ettiğini bildirdi.

Devlet Bakanı Derviş, Türkiye`nin gerçekleştirdiği kurumsal ekonomik reformların etkisinin yurtdışında giderek artan bir biçimde görüldüğünü ve bir dönem kaybolan güvenin tekrar tesis edildiğini belirtti.

Derviş, bu açıdan yapılan reformların bu tür toplantılarda yurtdışında anlatılmasının önemli olduğunu vurguladı.

IMF`YE NİYET MEKTUBU

Derviş, bir soru üzerine verdiği yanıtta, IMF`ye sunulacak Niyet Mektubu konusunda çalışmaların son aşamaya geldiğini belirtti ve Ocak ayı başında yeni programın sunulacağını söyledi.

Yerel ve Mahalli İdareler Yasa Tasarısı ile ilgili bir başka soru üzerine Derviş, bu konuda yapılacak reformun ekonomi alanında da önem arz ettiğini vurguladı ve ``Çağdaş yönetim anlayışı yöneticinin yönettiği insanların yanında olmasını, hizmet sunduğu insanlara yakın olmasını gerektiriyor.

Ancak, yerel yönetim şeffaflığı ve yerel yönetimlerin mali disiplini sağlamaları da çok önemli. Yerel yönetime kaynak yetkisi verilirken, onlarda bu konuda çok disiplinli olmak zorunda`` şeklinde konuştu. Derviş, kamu ihalelerinin şeffaflığı ile ilgili yasa tasarısının da Ocak ayında TBMM`den geçmesinin beklendiğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle