GeriEkonomi Derviş: Ameliyat başladı, para yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş: Ameliyat başladı, para yolda

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türkiye'nin 2002'ye daha güçlü gireceğini savunarak, ‘‘Aspirin ya da antibiyotik alarak sorun çözülemez. Türkiye artık ameliyata girdi, ek destek de geliyor’’ dedi.

Türkiye'nin kökü derinlere dayanan yapısal sorunları çözmeye çalıştığını vurgulayan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, 2002 yılına daha güçlü bir ekonomik konumda girileceğini söyledi. Türk-Amerikan İş Konseyi'nce düzenlenen öğle yemeğine katılan Derviş, burada işadamlarına yaptığı İngilizce konuşmada, Türkiye'nin 2002'ye daha güçlü gireceğini ve kararlılıktan ödün verilmeyeceğini söyledi. Şubat krizinin ardından yapılanları anlatan Derviş, ‘‘Bazı şeyleri çok hızlı yaptık. Tam doğru yaptığımızı söyleyemeyeceğim ama bu yönde ilerlemeye devam edeceğiz’’ dedi. Daha önce, bankacılık, bankacılık denetleme sistemi, kamu bankalarının kullanılış biçimi ve özelleştirmede yetersizlikler gibi bazı sorunların ‘‘halının altına atıldığını’’ ifade eden Derviş, şubat krizinin bu sorunların altını çizdiğini söyledi.

Türkiye'nin kökü derinlere dayanan yapısal sorunları çözmeye çalıştığını sürdürülebilir kalkınma için, Türkiye'yi yeni bir yola sokmaya çalışıldığını anlatan Derviş, şöyle konuştu:

‘‘Aspirin ya da antibiyotik alarak bu sorunun çözülemezdi. Artık ameliyata girilmesi zorunluydu ve Türkiye girdi. Dış yardımın ve tüm çabaların yanı sıra içerde çok önemli işler yapmamız gerektiğinin herkes farkında.’’

EK DESTEK GELİYOR

11 Eylül saldırılarının dünyanın her yerine olduğu gibi Türkiye'ye de zarar verdiğini belirten Derviş, yaşanan bu şokun finanse edilebilmesi için uluslararası kuruluşlar ve G-7 ülkeleriyle görüşmeler yapıldığını hatırlattı. Uluslararası finans kurumlarının bu tür istikrarın bozulduğu dönemlerde yardım etmek için var olduklarını söyleyen Derviş, ‘‘Bu konuda yoğun pazarlıklara giriştik. Hala ortasındayız ama prensip olarak anlaştık’’ diye konuştu. Yurtdışından sağlanacak mali yardımın Türkiye'ye olan güveni ortaya koyacağını ifade eden Derviş, ‘‘Bu konuda iyimser yaklaşıma sahip olabiliriz. İyimseriz’’ dedi. Derviş, ‘‘IMF ile ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz. 2002 için senaryo yaratmaya çalışıyoruz. Makul bir şekilde iyimser olmak için çok neden var. Finansman paketinin açıklanması piyasaların güvenmesi açısından çok önemli’’ dedi. 2002 finansman paketi oluşacak, dışardan gelecek yardımla 11 Eylül'ün yarattığı şoku atlatılacağını söyleyen Derviş, böylece ‘‘İşte bu finansman geliyor, Türkiye finansman sorunu yaşamadan devam edecektir’’ diyebileceklerini dile getirdi. Derviş, ‘‘Piyasalara sunmak için ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz. 'İşte 2002 için Türkiye'nin bir planı var' diyeceğiz’’ dedi.

Kabinede kadın görmek istiyorum

Türkiye ile ABD'nin bir çok açıdan ortak değerleri paylaştıklarını kaydeden ancak, Türkiye'nin bazı açılardan yapacakları bulunduğunu da söyleyen Derviş, kadın bakan sayısının azlığına dikkat çekti. Derviş Türkiye'nin kadın hakları alanında pek çok ülkeden önce önemli çalışmalar yapmış olmasına karşın, bugün geride kaldığını söyleyerek, ‘‘Bakanlar Kurulu'na girdiğim zaman 36 tane erkek görüyorum, kabine toplantılarında 36 erkekle çalışmaktan memnun değilim. Kabinede kadın bakan görmek istiyorum’’ dedi.

Para gelince lira değerlenir

İyimser olmak için çok neden bulunduğunu savunan Kemal Derviş, ‘‘Umuyorum TL değer kazanacaktır’’ dedi. Derviş konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘‘Dış finansman paketinin açıklanması önemli. Böylece piyasalar güvenir. Hemen ödeme olmayacak ama piyasalar bunu bir başlangıç olarak alabilir. Çok kısa vadeli borç değil, orta vadeli bir ödeme planıyla olursa Türkiye'deki borç ödeme oranının düştüğünü görürüz.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle