GeriEkonomi Brezilya: Pamukta sizinle büyük ortaklığa imza atalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brezilya: Pamukta sizinle büyük ortaklığa imza atalım

Uluslararası Brezilya Pamuk Üreticileri Birliği tarafından düzenlenen ‘Brazilian Cotton Lint 2005’ seminerleri kapsamında dün Brezilya pamuk üreticileri ile Türk tekstil firmaları İstanbul’da bir araya geldi.

Türkiye’nin Çin’den sonra en fazla pamuk ithalatı yapan ülke olduğunu belirten Brezilya Pamuk Üreticileri Birliği Başkanı Jorge Maeda, ‘Dünya’nın en kaliteli pamuklarından olan Brezilya pamuğunu tekstil sektörünün önde gelen ülkelerinden olan Türkiye’ye ihraç etmek istiyoruz. Büyük ortaklıklara imza atacağımıza eminim’ diye konuştu.

Toplantıya Brezilya’nın Türkiye Büyükelçisi Cesario Melantonio Neto, Brezilya Pamuk Üreticileri Birliği Başkanı Jorge Maeda ve Brezilya Tarım Bakanlığı temsilcisi Ricardo Cotta’nın yanısıra birçok Brezilyalı ve Türk firma temsilcileri katıldı. Brezilya pamuğunun Avustralya pamuğu kadar kaliteli olduğunu belirten Brezilya Pamuk Üreticileri Birliği Başkanı Jorge Maeda, Brezilya’nın pamuk ihracatı sıralamasında 4’üncü olduğunu belirterek, ‘1’inci olabilecek potansiyelimiz var. Amacımız kısa sürede ihracatta bir numara olmak’ diye konuştu. Brezilya Tarım Bakanlığı temsilcisi Ricardo Cotta da, Türkiye’den önce Almanya ve İsveç’deki ithalatçılarla görüştüklerini söyledi. İhracatlarının 112 milyar dolara ulaştığını belirten Cotta, ‘Endonezya, Japonya, Tayland, Arjantin, Tayvan, İtalya ve Güney Kore’ye pamuk ihracatı yapıyoruz. Bu yılın sonundan itibaren de Türkiye ile ticari birlikteliğimize başlayacağız’ diye konuştu.

Tarım Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Talat Şentürk ise, Türkiye’de İzmir ve Aydın bölgesinde yetişen pamukların birinci sınıf olduğunu söyledi. Türkiye’de yıllık pamuk üretiminin 900 bin ton, ihtiyacın ise 1 milyon 350 bin ton olduğunu belirten Şentürk, ‘Bu ihtiyacı karşılayabilmek için firmalar pamuk ithal ediyor. Biz kendi pamuğumuzu karşılayabilmek için çiftçilerin desteklenmesi ve eğitilmesi üzerinde çalışıyoruz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle