GeriEkonomi Boyner: Vatan sadece harita değildir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boyner: Vatan sadece harita değildir

Enis Berberoğlu ile Erdal Sağlam'ın CNN Türk'te yayınlanan E&E programına konuk olan Boyner Holding İcra Kurulu Başkanı Cem Boyner, AB'ye üyelik yolunda ilerleyen Türkiye'nin ayağındaki en büyük çıban olan Kıbrıs'ı dezavantajdan, avantaja çevirmesi gerektiğini söyledi. Boyner, Kıbrıs sorununa değinirken, ‘‘Vatan harita değildir’’ dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘‘hattı müdafa değil, sathı müdafa vardır’’ sözlerini hatırlatan Boyner, şöyle konuştu: ‘‘Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşı sırasında ‘hattı müdafa değil sathı müdafa vardır' demişti. Hattı çekmek kolay, ama hat içinde kalan insanların ekonomik standardı önemli. Kuzey Kıbrıs'ın kişi başına düşen milli geliri Güney Kıbrıs'ın kişi başına düşen milli gelirinin dörtte biri kadar. İnsanlar fakirleşirken, sınırları korumanın bir anlamı olmaz. Kıbrıs sorunu Türkiye ile ileri dünya arasında çözülemeyen bir sorun olarak bekliyor. Çözümsüzlük bir çözüm politikası değildir. Vatanın çözümünü iyice düşünerek Türkiye için yararlı bir çözüm üretilmeli.’’

Kıbrıs konusunun Türkiye’nin gündemine zor sokulan Kürt meselesinden bile hassas bir konu olduğunu belirten Boyner, Kıbrıs sorununun bir an önce konuşulup halledilmesinin zorunluluğunu dile getirdi. AB'ye girme sürecinde Türkiye'nin üzerine aldığı yükümlülükleri yerine getirmesi konusunda iyimser olmak istediğini söyleyen Boyner, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda bugüne kadar koyduğu pozisyonu tamamen terk edemeyeceğini ancak ya hep ya hiç politikasından da vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

Önümüzdeki dönemde döviz kurunda önemli bir düşüş beklediğini belirten Boyner, bu süreçte Merkez Bankası'na çok önemli görevler düştüğünü söyleyerek şöyle devam etti:

‘‘Kur artışı bu noktalara gelene kadar dalgalı kur sistemini bahane ederek kura müdahale etmediler. Merkez Bankası kur inişe geçtiğinde de müdahale etmemeli. Türkiye'nin rekabet gücünün azalması, Turizm ve ihracat gibi gerekçelerle kura müdahale edilmemeli. Serbest piyasa ve Merkez Bankası kuru yakın bir zamanda normalleşecek.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle