GeriEkonomi Bilişim Zirvesi'nde geri sayım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilişim Zirvesi'nde geri sayım

Bilişim Zirvesi'04, "Küresel Rekabette Bilgi Gücü" sloganıyla 31 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye Bilişim Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜBİSAD), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Türkiye Zeka Vakfı'nın (TZV) işbirliği ve İnterpro A.Ş.'nin yönetimiyle gerçekleşecek zirveye iş süreçlerinde teknolojiye gereksinim duyan her sektörden kuruluşların üst düzey yöneticileri, karar vericileri ve uluslararası katılımcılardan oluşan 5 bin kişinin katılması bekleniyor.

Bilişim Zirvesi'04 bilgilendirme toplantısında konuşan Zirve Yürütme Kurulu Başkanı Zafer Kurdakul, geçen yılki zirveye yüzde 73'ünü erkeklerin oluşturduğu 4 bin 854 kişinin katıldığını, yaş ortalamasının da 35 olduğunu söyledi.

Katılımın niteliksel olarak üst düzeyde bulunduğunu ifade eden Kurdakul, bu yıl 3 güne yayılan zirvede 3-4 parelel oturum olacağını, daha yoğun ve büyük toplantılar yapacaklarını belirtti.

Kurdakul, çoğu bilişim ağırlıklı 12 sivil toplum kuruluşunun zirveyi desteklemesini arzu ettiklerini, bunlardan 3'ünün olumlu cevapla kendilerine geri döndüğünü, diğerlerinin ise henüz resmileşmediğini kaydetti.
   
TDB: TRENİ KAÇIRMADIK
   
TBD Başkanı Rahmi Aktepe de, geçen yıl bu etkin kapsamında yer almadıklarını hatırlatarak, "Basından önemli eleştiriler gelmişti. Bu dönemi yarış değil birlikteliğin oluşturduğu dönem olarak algılıyoruz ve etkinliğe katılıyoruz" dedi.

Türkiye'nin bilgisayar olan hane sayıs bakımından 22 ülke arasında 21. sırada, internet kullanıcı sayısı bakımından da 28 ülke arasında 26. sırada yer aldığını bildiren Aktepe, "Acaba biz bu treni kaçırdık mı? Hayır. Bardağın dolu tarafını değerlendirdiğimizde Türkiye'nin bir eşik noktasında olduğunu görüyoruz. Tek partili hükümet, e-dönüşüm icra kurulunun olması ve burada sivil toplum örgütlerinin yer alması... Türkiye'yi bilişim toplumuna taşıyan o eşiği atlatma görevinin bizlerde olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

ECZACIBAŞI: EYLEM ZAMANI
   
Türkiye'nin toplumsal ve ekonomik değişimi şimdiye kadar doğru dürüst beceremediğini ifade eden TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise, "Bu değişimi gerçekleştirmek için elimizde çok büyük imkanlar var. Ankara'da e-dönüşüm kurulu oluşturuldu. Şimdiye kadar söylediklerimizi pratiğe geçirme zamanı geldi" dedi.

TÜBİSAD Başkanı Erol Bilecik de, Türkiye'nin yeni bir vizyona ihtiyacı olduğunu, bunun da Türkye'nin bilişimle kalkınması şeklinde adlandırılması gerektiğini söyleyedi. IT sektörünün bu seneki büyüklüğünü 2-2.5 milyar dolar olarak beklediklerini, bu konudaki 300 milyon dolarlık bütçenin yetersiz olduğunu belirten Bilecik, "Hükümet inşallah bütçe içinde yer almayan yapıyla IT hacmini yüzde 15-20 artırır" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle