GeriEkonomi BDDK'dan önemli bankacılık açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BDDK'dan önemli bankacılık açıklaması

BDDK'dan önemli bankacılık açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), herhangi bir banka veya banka grubuna farklı bir yaklaşım göstermediği bildirildi.

BDDK'dan yapılan yazılı açılamada, bir basın yayın organında yer alan, "Özellikle sermaye yeterliliği konusunda bazı kamu bankalarına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun fazlaca toleranslı davrandığı görüşünün hakim olduğunu söyleyebilirim" ifadesinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Yasal düzenlemeler gereği, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların tamamı için asgari sermaye yeterliliği oranının yüzde 8 olarak belirlendiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bankacılık Kanunu'nun, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna vermiş olduğu yetkiye istinaden ihtiyatlılık ilkesi gereği, söz konusu asgari yasal oran yüzde 12 olarak belirlenmiş olan hedef rasyo uygulaması kapsamında her bir banka için eşit şekilde uygulanmakta olup, kamu ya da özel herhangi bir banka veya banka grubuna farklı bir yaklaşım söz konusu değildir.

Bahse konu rasyonun mevzuat çerçevesinde doğru hesaplanmasıyla ilgili yürütülen yerinden denetim veya gözetim faaliyetleri çerçevesinde de herhangi bir ayırım gözetilmemektedir."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle