GeriEkonomi Babacan: Gözden geçirmeler birleştirilebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babacan: Gözden geçirmeler birleştirilebilir

Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF’yle yürütülen gözden geçirmelerin hangisinin şartları önce yerine getirilirse onun tamamlanacağını, ikisinin tamamlanmasının yakın olması durumunda ise tek bir IMF toplantısıyla ikinisinin de birlikte onaylanabileceğini belirtirken, gözden geçirmelerin birleştirilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Babacan, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarına katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, stand-by ve program çerçevesinde yapılacak çalışmalar konusunda daha önce de bilgi verdiklerini ve niyet mektubunun yaz başında açıklandığını anımsatarak, bu niyet mektubunda Bankacılık ve Sosyal Güvenlik Yasasının bulunduğunu kaydetti. Babacan, bunların Meclis’ten geçmesi gerektiğini ve Meclis açıldıktan sonra bu tasarıların gündemin ilk sıralarında yer almasını beklediklerini söyledi. 2005 bütçesiyle ilgili değerlendirmeler ve 2006 bütçesiyle ilgili bütçe hazırlıklarının devam ettiğini de kaydeden Babacan, Bankacılık Yasası çıktıktan sonra, BDDK’nın bu yasayla ilgili ikincil düzenlemeler konusunda öncelikleri ve planını açıklaması gerektiğini, Maliye Bakanlığı’nın da üzerinde çalıştığı Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi Yasa Tasarıları bulunduğunu söyledi.

Gelir Vergisi Yasa Tasarısı’nın temel unsurlarının belirlenmesi ve Kurumlar Vergisi Yasa Tasarısı’nın da Meclis’e sevk edilmesi gerektiğini anımsatan Babacan, Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Yasası’yla ilgili ikincil düzenlemelerin de Maliye tarafından yapılması gerektiğini anlattı. Babacan, "Yani önümüzde oldukça yüklü bir gündem söz konusu. IMF heyeti ile bu hafta ortalarına kadar devam eden görüşmelerimizde, tüm bu konuları masaya yatırdık" dedi.

IMF HEYETİ TEKRAR DAVET EDİLECEK

Bakan Babacan, her bir konuda IMF heyetiyle çok önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirtirken, Washington toplantıları sırasında da bu konularla ilgili görüşmelere devam edileceğini söyledi. Babacan, "Türkiye’ye döndükten sonra tüm bu bahsettiğim konularda belli bir noktaya geldiğimizde, Fon heyetini tekrar davet edeceğiz. En son Ankara’daki temasları sonucunda bahsettiğimiz gündemi tamamlamış olacağız"dedi.

GÖZDEN GEÇİRMELER

Babacan, IMF’yle birinci ve ikinci gözden geçirmelerin birleştirilip birleştirilmeyeceğine ilişkin olarak da gündem maddelerinin hem birinci hem de ikinci gözden geçirmenin içindeki konular olduğunu belirterek şunları söyledi: "Biz bunların kronolojisine göre, hangisini ne zaman tamamlarsak, ona göre bu gözden geçirmeler de tamamlanmış olacak. Eğer zamanlama olarak bir ile ikinci gözden geçirme gündemi ve bu konuların tamamlanması birbirine yakın olursa ikisi birleştiriledebilir. Tek bir şekilde de yapılabilir. Yok zaman olarak birbirinden farklı zamanlarda tamamlanacak olursa da, ikisi ayrı ayrı da yapılabilir. Ama birleşme ihtimalini ben daha yüksek görüyorum. Eğer Meclis sürecinde tahminimiz ötesinde bir gelişme olmazsa, bu çalışmaların yaklaşık, paralel şekilde, benzer zamanlarda biteceğini tahmin ediyorum."

Zamanlamanın ise Türkiye’nin elinde olduğunu söyleyen Babacan, Türkiye’nin bu çalışmaları ne kadar çabuk bitirebilirse, gözden geçirmelerin de o kadar çabuk tamamlanmış olacağını kaydetti.

"ABGS’DE BOŞALAN KOLTUK YOK"

Devlet Bakanı Ali Babacan, AB’yle 3 Ekimde müzakerelere başlanacağının anımsatılarak son durumun ne olduğuna ilişkin bir soru üzerine, AB Genel Sekreterliğiyle ilgili boşalan bir koltuk olmadığını, AB Genel Sekreteri Murat Sungar’ın ağustos ayı itibariyle istifa dilekçesini verdiğini, ancak görevinden fiilen 30 Eylül’de ayrılacağını söyledi. Babacan, Sungar ayrıldıktan sonra yerine uygun bir atama yapılacağını kaydetti. AB üyelik müzakerelerine ilişkin çalışmaların yoğun ve hızlı bir şekilde yürütüldüğünü söyleyen Babacan, 3 Ekim tarihinden hemen sonra açıklama yapacaklarını söyledi.

Babacan, müzakere çerçeve belgesinin son halini görmeden de mevcut hali üzerinde yorum yapmayı doğru bulmadıklarını, ancak bu konuda başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından liderler seviyesinde yoğun temaslar yürütüldüğünü bildirdi.

BABACAN: "CARİ AÇIK PROBLEMİ ÇÖZÜLMÜŞ DEĞİL"

Devlet Bakanı Ali Babacan, cari açıkla ilgili endişeler nedeniyle bu sene yüzde 6.5’lik faiz dışı fazla hedefini koyduklarını belirtirken, "Şu anda cari açıkla ilgili problemler çözülmüş değil, hala dikkat etmemiz gereken bir konum. Dolayısıyla sıkı bütçe politikalarına mutlaka devam etmemiz gerekiyor" dedi.

ENERJİ FATURASI 7 MİLYAR DOLAR ARTTI

Petrol fiyatlarının yüksekliğine işaret eden ve buna bağlı olarak Türkiye’nin enerji faturasında 7 milyar dolarlık bir artış olduğunu belirten Babacan, şöyle devam etti: "Bu seneki enerji fiyatlarının, geçen seneki ortalamada devam etseydi bizim ithalatımız 7 milyar dolar az olacaktı. Dolayısıyla cari açığımız da 7 milyar dolar az olacaktı. Bu seneki enflasyon üzerinde enerji fiyatlarının yaklaşık yüzde 1-1.5 etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bu sene yüzde 8’in altında bir rakamla kapatacağız gibi görünüyor. Eğer petrol fiyatları geçen yılki ortalamada devam etseydi, enflasyonumuz bu sene yüzde 1-1.5 daha az çıkacaktı."

"FAİZ DIŞI FAZLA HEDEFİNDE ENDİŞE YOK"

Yüzde 6.5’lik faiz dışı fazla hedefi konusunda en ufak bir endişe bulunmadığını söyleyen Babacan, "Tam tersine yüzde 6.5’in de üzerinde bir hedefe doğru gidiyoruz" dedi. Babacan, "Kesinlikle vergi artırma, gelir tedbiri" gibi bir düzenlemenin gündemde olmadığını söyledi. Ancak bütçede kullanılamayacak olan ödeneklerle bütçeden daha fazla gerçekleşecek ödenekler arasında kendiliğinden bir dengelenme olabileceğini, bunun da zaten yıl içerisinde her zaman yapılabildiğini bildirdi.

"GELİR ARTICI TEDBİRE GEREK GÖRÜLMÜYOR"

2005 yılıyla ilgili tahminlerin ancak ekim ayında netleştireceklerini kaydeden Babacan, "Kesinlikle şu anda gelir artırıcı bir tedbire gerek görülmüyor" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle