Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
 
09 Ekim 2015 Cuma 00:57
İstanbul 22ºC
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32 ADnet  
Reklam için
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
İMKB II. SEANS
İMKB A-F
İMKB F-M
İMKB M-Z
Yatırım Fonları
A TİPİ FONLAR
B TİPİ FONLAR
SERBEST DÖVİZ
ÇAPRAZ KURLAR
ALTIN FİYATLARI
MB KURLARI
Yenibiriş
Emlak
Oto
Tatil
Sayfa satışları
Anneyiz.biz
En iyi on
Hürriyet Kurumsal
Hürriyet Almanya
Hürriyet USA
Okur Temsilcisi
Reklam
Bize Ulaşın
Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

TSE: Belgeyi iptal ettik, M16 gibi av tüfeğini artık satmayın

 
Sadi ÖZDEMİR
TSE: Belgeyi iptal ettik, M16 gibi av tüfeğini artık satmayın
Safir Silah Sanayi adlı firmanın TSE Gebze Müdürlüğü’nden ’Av tüfeği standartlarına uygunluk’ belgesi alarak üretimini yaptığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de satışına müsaade ettiği tüfeklerin görüntüsü bile korkunç. Firma yetkilileri her şeyin yasal olduğunu söylüyor, TSE Başkanı Kenan Malatyalı ise "O tüfeğin uygunluk belgesi ekim 2007’de iptal edildi. Verenler hakkında da soruşturma açıldı" diyor.

TÜRKİYE’de binlerce kişinin ’av tüfeği satın alma belgesiyle’ ABD ordusunun efsane tüfeği M16’ya çok benzeyen tüfeklerden satın aldığı ancak TSE’nin bu tüfeğin av tüfeği standartına uygunluk belgesini iptal ettiği ortaya çıktı. Safir Silah Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin (safir Silah Sanayi) tüfekleri, TSE Gebze Müdürlüğü’nden alınan ’Av tüfeği standart uygunluk belgesi’ ile üretmeye başladığı ayda 1000 adet üretim kapasitesiyle binlerce tüfek ürettiği ve sattığı bildiriliyor. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Başkanı Kenan Malatyalı, "TSE’nin av tüfeği standartı belli. Bu silaha izin verirken, namlu ve dipçik kısmıyla ilgili muğlak ifadeler olduğu halde ihtisas kurulundan görüş almamışlar. Gebze’deki arkadaşlar kendi inisiyatiflerini kullanarak uygunluk belgesi vermişler. Bir şikayet üzerine yeniden incelemeye aldık ve geçen yılın sonuna doğru (Ekim ayı) belgesini iptal ettik. Gebze’de belgeyi veren komisyon üyeleri hakkında da soruşturma açtık" dedi.

Antalya’da da sergilendi

M16 gibi av tüfeğinin tüm modelleri, 17-20 Nisan tarihleri arasında Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’nun liderliğinde Antalya Suena Otel’de düzenlenen Av ve Yaban Hayatı Sempozyumu sırasında da sergilendi. Tüfekleri görenlerin ’bu tüfekle ava gidilir mi’ ya da ’Jandarma bu tüfekle avlananları görse terörist diye ateş açar’ gibi espriler yapdığı ortamda, Federasyon yetkililerinin hiçbir yorum yapmaması da dikkat çekti.

Rakibimiz şikayet etmiş

Safir Silah Sanayi Genel Müdürü Ayhan Yalçın, "TSE’nin iki yıl önce onayladığı, altı ay, bir sene sonra tekrar ikinci komisyonla onayladığı belge konusunda, yabancı bir markanın temsilcisi olan bir rakibimizin şikayeti üzerine böyle bir harekette bulundu. Biz de bu konuyu yargıya intikal ettirdik. Bizim üretim ve satışımız normal olarak devam ediyor" dedi.

Bu tüfeği dönüştüremezler

Safir Silah Sanayi Genel Müdürü Ayhan Yalçın, M16 benzeri bu tüfeğin sadece av fişeği atabildiğini, yivli M16 mermisi ya da başka bir mermi atabilen bir silaha dönüştürülemeyeceğini söyledi. Yalçın, patentini aldığımız konu çalışma sistemi ve bu sistemde kullanılabilecek özel av fişeğidir. Tüfeğimiz bu fişek dışında başka bir fişeği ya da mermiyi atamaz. 10 küsur milimetre çaplı bir yivli silah fişeğini bu tüfekte kullanmak için o çapta ancak uçaksavar mermisi lazım ki o da sığmaz. Bunun için namluyu, mekanizmayı, şarjörü değiştirmek, yeni bir tüfek yapmak gerekir" dedi.
Tıkla son dakika haberleri cebine gelsin... İLK 1 AY ÜCRETSİZ
Haberlerimizden anında haberdar olun... HEMEN YÜKLE
  Yorum Sayısı 2 / 2     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Gaddar Kerim 01/05/2008 - 11:35
M16 ya benzemesi onun bir M16 ya dönüşebileceği anlamına gelmez, anlatıldığı gibi görüntüsü dışında bir benzerliği yok, ve dönüştürülmesi de imkansız. Ona bakarsanız aynı yolu izleyerek MKE de G3'ün av tüfeğini üretti, ne amaçla üretti o zaman ?
Çok İyi %22 İyi %20 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %18
Hakan TÜRKOĞLU 01/05/2008 - 11:30
Ne diyelim vallahi böyle bir tüfeğin ülkemizde üretilmesinden son derece mutluluk duyduk. Bu tarz bir tüfeği milletimize sundukları için üteci firma ile ne kadar övünsek azdır. Amerika' nın senelerce bize özendirdiği bir tüfeği ülkemizde görmek hem de av tüfeği formatında görmek güzel.Teşekkürler.
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 2 / 2     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH