GeriEkonomi 8 ayda 14 bin 875 işyeri kapandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 ayda 14 bin 875 işyeri kapandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan, ``Türkiye Ekonomisinin Durumu`` raporuna göre, bu yılın 8 ayında 14 bin 875 işyeri kapandı. Ocak-Eylül aylarını kapsayan 9 aylık sürede ise 1 milyan 7 bin 931 kişi işten ayrıldı.

Bakanlık raporuna göre, bu yılın Ocak-Ağustos aylarını kapsayan 8 aylık sürede, en çok işyeri ekonomik sorunlar ve ticareti terk yoluyla gerçekleşti. Bu arada, bu yılın Ocak-Eylül aylarını kapsayan 9 aylık sürede ise emeklilik, sağlık, iş değiştirme, işten atılma ve işyerinin kapanması gibi nedenlerden dolayı 1 milyon 7 bin 931 kişi de işten ayrıldı.

Bu yılın 8 ayında 911 işyeri ticareti terk, 184 işyeri iflas, 520 işyeri ölüm, 540 işyeri devir-birleşme, 51 işyeri mahkeme kararı ile fesih, 417 işyeri sermaye yetersizliği, 203 işyeri finansman temininde güçlük, 144 işyeri ortak şirket yönetiminde ihtilaf, 3 bin 848 işyeri ekonomik sorunlar ve 8 bin 57 işyeri ise diğer nedenlerden ötürü olmak üzere, toplam 14 bin 875 işyeri kepengini kapattı.

Kapanan veya üretimine ara veren işletmeler çoğunlukla sanayi üretim yapısı içinde, sayı ve istihdam olarak yüksek ağırlıklı ancak faktör verimliliği düşük işletmelerden oluşuyor.

Raporda, üretimin ve istihdamın azalması nedeniyle, ücret ve gelir dağılımının gittikçe bozulduğu vurgulanarak, Türkiye`de en zengin yüzde 10 nüfusun, en fakir yüzde 10 nüfusun 14 katı gelire sahip olduğu bildirildi.

Düşük ücretli, yoksul çalışanların sayısının hızla arttığına dikkat çekilen raporda, özellikle kayıtdışı sektörde çalışanların iş güvencesi ve gelir güvencesinden yoksun bulundukları kaydedildi.

ÇALIŞAN ÇOCUK VE YABANCI KAÇAK İŞÇİ

Bakanlık raporuna göre, Türkiye nüfusunun yüzde 25.4`ü (16 milyon 88 bin) 6-17 yaş grubu çocuklardan oluşurken, bu çocukların yüzde 10.2`si (1 milyon 635 bin) herhangi bir işte çalışıyor.

Çalışan 1 milyon 635 bin dolayındaki çocuk işçilerin yüzde 61.8`i erkek, yüzde 38.2`si ise kızlardan oluşmakta. Çocukların yüzde 57.6`sı tarım, yüzde 21.8`i sanayi, yüzde 10.4`ü ise hizmet sektöründe çalışıyor. Rapora göre, çocukların çoğunluğu ailelerinin ekonomisine katkıda bulunmak için çalışırken, son yıllarda çalışan çocuk sayısında azalma gerçekleşti.

Raporda, Türkiye`de kaçak yabancı işçi çalıştırmanın son yıllarda hızla arttığı vurgulanarak, yaklaşık 1 milyon dolayındaki kaçak yabancı işçinin özellikle kayıt dışı sektörde düşük ücretle çalıştığı belirtildi.

Bakanlık raporunda, Türkiye`de işverenlerin yabancı kaçak işçiyi, Türkiye`de ücretlerin Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine göre yüksek olması ve yabancı kaçak işçilere düşük ABD doları ödemelerinden dolayı tercih ettiği kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle