GeriEkonomi 50 dolarlık banknotlar değişiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

50 dolarlık banknotlar değişiyor

ABD, sahteciliğe karşı önlem amacıyla, 20 dolardan sonra 50 dolarlık banknotların tasarımını da değiştiriyor. ABD Hazine Bakanlığı, Merkez Bankası ve CIA, yeni tasarıma sahip 50 dolarlık banknotların bu yıl eylül sonu veya ekim başında dolaşıma çıkarılacağını açıkladı.

Yeni 50 dolarlık banknotların, dolar sahteciliğine karşı önlem almak ve doların değerini korumak amacıyla tasarlandığı bildirildi. ABD Hazine Bakanı John Snow, yeni 50 doların tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, ABD parasının tüm dünyada güvenin simgesi olduğunu ifade ederek, dolar sahteciliğine karşı koruyacak yeni tasarımların bu güveni sürdürmede büyük önem taşıdığını söyledi.

YENİ 50 DOLARIN ÖZELLİKLERİ

Eylül-ekim gibi dolaşıma çıkması planlanan yeni 50 dolarlık banknotların fonunda belirsiz mavi ve kırmızı renkler bulunuyor. Banknotların üzerinde dalgalanan ABD bayrağı ve metalik gümüş-mavi renklerde küçük bir yıldız yer alıyor. Banknotlarda, ışığa tutulduğunda her iki taraftan görünen filigran ve emniyet şeridi bulunuyor.

Banknotun ön yüzünde sağ alt köşere yer alan ve paranın değerini belirten rakam, banknot eğildiğinde renk değiştiriyor. Dünyadaki tüm 50 dolarlık banknotlar içinde sahte olanların oranının 25 binde 1'e yaklaştığı tahmin ediliyor.

DİĞER BANKNOTLAR DA DEĞİŞECEK

ABD, kalpazanların ulaşamayacakları düzeye erişmek amacıyla önümüzdeki 10 yıllık dönemde yeni tasarımlar geliştirecek.

Dijital cihazların giderek yaygınlaşmasına paralel olarak dijital olarak üretilen sahte banknotların oranında da bir artış olduğu, yakalanan sahte paralar içinde dijital banknotların 1995 yılında yüzde 1'in altında bulunan oranının, son yıllarda yüzde 40'a ulaştığı belirtiliyor.

Bu arada ABD Gizli Servisi'nin 2003 yılında el koyduğu, sahte para yapımında kullanılan dijital cihaz sayısının 469 olduğu bildirildi. 2003 yılında ABD Gizli Servisi ve diğer ülke yetkilileri 63 milyon dolar değerinde sahte banknotu piyasaya sürülmeden ele geçirdi. Ayrıca, dünyanın çeşitli bölgelerinde piyasaya sürülen 38 milyon dolarlık sahte banknot belirlenerek yok edildi. Sahte para faaliyetleri nedeniyle tutuklanan 3 bin 640 kişi içde yargılama sonucu suçlu bulunanların oranının yüzde 99 dolayında olduğuna dikkat çekildi. Geçen yıl ABD piyasasında ele geçirilen sahte dolar banknotlarının yüzde 42'sinin ABD dışında basıldığı belirlendi. Bu oran 2002 yılında yüzde 50 düzeyindeydi.

DÜNYADA 700 MİLYAR DOLAR DOLAŞIMDA

Halen dünyada dolaşımdaki dolar miktarı, üçte ikisi ABD'de olmak üzere toplam 700 milyar dolara ulaşıyor. Bu nedenle ABD, dolar sahteciliğine karşı yürüttüğü eğitim programını, tüm dünyayı kapsayacak biçimde planladı.

ABD DOLARI HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

-Niye yeşil: Doların "greenback" ya da "yeşil" olarak adlandırılması, ABD'nin 1861'de iç savaşı finanse etmek için dolaşıma çıkardığı faiz getirisi olmayan ve arka yüzü yeşil vademsiz banknotlarla başladı.

-Kalıcı değer: ABD hükümetinin 1861'den bu yana dolaşıma çıkardığı tüm kağıt paralar, üzerinde belirtilen değer üzerinden kabul edilen yasal birer ödeme aracı sayılıyor. ABD hükümeti söz konusu tarihten bu yana hiç devalüasyon yapmadı.

-Renk geri mi dönüyor: Fonu renkli son ABD parası, altın sarısı renkte 1905 serisi 20 dolarlık altın sertifikasıydı.

-Kadın yüzünün anlamı: Martha Washington, ABD banknotlarında portresine yer verilmiş tek kadın.

-En değerli banknot: ABD'nin bugüne kadar bastığı en değerli banknot, 1934 serisi 100 bin dolarlık altın sertifikası.

-"Tanrıya inanırız": Bu ifde ilk olarak 1864'te madeni paralar üzerinde görüldü. Yaklaşık yüz yıl sonra Kongre, bu ifadeyi resmi ulusal slogan ilan etti. Hem madeni paralar hem banknotlar üzerinde bulunması zorunlu olan bu ifadenin kullanılışı, mahkemelerde pek çok kez sorgulandı, ancak ABD Yüksek Mahkemesi 1977 yılında bu uygulama lehinde karar verdi.

-Kişi resimleri: Banknotlar üzerinde hayatta olan kişilerin resminin bulunması 1866'da yasaklandı. Banknotlar üzerindeki kişilerin resimleri 1929'dan bu yana değiştirilmedi.

-1 kilo dolar: Bir banknotun yaklaşık ağırlığı değeri ne olursa olsun 1 gram.

-Renkler: ABD banknotları yüzde 25 keten ve yüzde 75 pamuktan oluşuyor. Farklı uzunluklardaki kırmızı ve mavi sentetik lifler banknot kağıdına eşit olarak dağıtılıyor.

-Basım sayısı: Her yıl basılan 8 milyar adet dolar banknotu dünyanın çervresini 30 kez dolaşacak uzunlukta. En çok 1 dolarlık banknot basılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle