GeriEğitim Üç fakültesi olmayana denklik yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üç fakültesi olmayana denklik yok

Üç fakültesi olmayana denklik yok

Diploma denklik yönetmeliğinde yapılan düzenlemeye göre yurtdışında tanınacak üniversitenin, programlarının Türk yükseköğretim sisteminin temel esaslarını sağlaması, en az üç fakültesi ve bir lisansüstü eğitim veren enstitünün olması şartı aranacak.

‘Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği’ yeniden düzenlendi ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre, yurtdışındaki üniversitelerden alınan diplomaları tanıma veya denklik başvurusu, şahsen ya da yasal vekaleti olanlar tarafından yapılacak. Başvuruda, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) belirleyeceği şartlara göre istenen belgeler tamamlanacak. Bir üniversitenin tanınması için bulunduğu ülkenin yetkili makamlarınca kendi yükseköğretim sistemi içinde akademik derece vermeye yetkili bir kurum olarak kabul edilmesi veya Türkiye’nin üyesi olduğu uluslararası örgütlerin çatısı altında faaliyet gösteren bir üniversite olması şartı aranacak. Denklik için istenecek diğer koşullar şöyle:

- Üniversite programlarının Türk yükseköğretim sisteminde olan temel esasları sağlaması,
- Bünyesinde en az üç fakülte ve bir lisans üstü eğitim veren enstitünün bulunması,
- Programlarının Türkiye’deki muadil programların akademik kadro yeterliklerini karşılaması ve eğitim sürelerinin, örgün veya uzaktan eğitim türünde hizmet vermesi,
- Akreditasyon ve kalite güvence süreçlerinin tam ve anlaşılır olması,
- En az bir dönem de mezun vermesi.

SYBS YAPILABİLECEK
Mezun olunan üniversitenin eğitiminin niteliği ile ilgili soru işareti olursa, diploma denkliği için Seviye ve Yeterlik Belirleme Sistemi (SYBS) uygulanacak. Denklik işlemleri sürecinde SYBS kapsamında yapılacak sınavlar, ders veya staj, pratik eğitim, klinik pratik veya proje uygulamaları oluşturulan komisyon tarafından doğrudan veya Bilim Alanı Danışma Komisyonu veya üniversite görüşü alınarak karara bağlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle