GeriEğitim Türkiye’nin ilk gerontogları mezun oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin ilk gerontogları mezun oldu

Türkiye’de sadece Akdeniz Üniversitesi bulunan Gerontoloji Bölümü (yaşlılık bilimi) 23 öğrenciyle ilk mezunlarını verdi.

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde 2006 yılında kurulan ve 2009 yılında lisans eğitimine başlayan Türkiye’nin ilk Gerontoloji Bölümü (yaşlılık bilimi),toplam 23 öğrencisini mezun etti. Yaşlıların yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan gerontolojinin ilk mezunları için kampüs içinde bulunan ‘İbrahim Şencan Gerontoloji Merkezi’nde bir tören düzenlendi. Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, bu öğrencilerin Türkiye’nin bilim tarihinde yeni bir çığır açtıklarını söyledi. Mezun olan genç gerontologlar arasından bilim insanları çıkacağını hatırlatan Tufan, “Sizlerle gurur duyuyoruz. Bu bölüm Türkiye ve yurt dışında tanınır hale geldi. Bu sizleri yetiştiren değerli öğretim üyelerimiz sayesinde olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Türkiye’nin ilk gerontologlarının mezuniyet töreninde konuşan ve kampüs merkezinin yapılmasını sağlayan hayırsever işadamı 82 yaşındaki İbrahim Şencan da “4 yıllık gerontoloji tahsilini başarı ile tamamlayıp diploma alan 23 gencimizin mezuniyet törenine hoşgeldiniz. Gerontolojinin anlamı yaşlılık bilimidir. Bu bölümü tesis edenlere teşekkür ediyorum. Merkezin kurulmasına öncülük eden başta rektörümüz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Zor şartlarda bu bölümünde eğitime başlayıp başarıyla bitiren öğrencilerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu. Diploma töreninde topluca gerontolog yemini eden genç mezunlar, diploma törenine katılan ailelerine ve öğretim üyelerine teşekkür etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle