GeriEğitim Türk öğrenci Real Madrid’de staj yapacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk öğrenci Real Madrid’de staj yapacak

Hayallerinin peşinden koşan Yunus Ersel Babagil, hedeflediği Real Madrid Graduate School için dil kursuna gitti, Erasmus yaptı, İspanyolca öğrendi. Şimdi Real Madrid Graduate School öğrencisi. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü mezunu Babagil, spor fizyoterapistliği alanında uzmanlaşmak istiyor.

Türk öğrenci Real Madrid’de staj yapacak

Nisan ayında da Cristiano Ronaldo gibi dünyaca ünlü futbolcularla staj yapacak Babagil’le başarı hikâyesini ve gelecek hayallerini konuştuk.

- Nerede eğitim aldınız?
Liseyi Adapazarı Özel ENKA Lisesi’nde okudum. 1999 depreminden sonra kurulan bir vakıf okulu. Bana çok şey kattı. İngilizcemin gelişmesine katkısı büyük.

- İspanyolca’yı nasıl öğrendiniz?
Lisedeyken bir sene AFS programıyla ABD’nin Washinghton Eyaleti’nde küçük bir yerleşim biriminde gönüllü bir aileyle yaşadım. Hem İngilizcemi geliştirdim, hem de bir sene okulda İspanyolca  dersi aldım. Üniversitede fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü kazandım. Bölüme girdiğim ilk zamanlardan beri kafamda hep ortopedi ve spor üzerine yoğunlaşmak vardı. Sürekli internetten, eğitimi Türkiye standartlarının üstünde olan ülkelerde spor fizyoterapistliği alanında uzmanlaşmak için gidilebilecek programlara bakıyordum ve Real Madrid Graduate School’u buldum. Ama sporda fizyoterapi master programı yüzde 100 İspanyolca olduğu için İspanyolcamı geliştirmek zorunda olduğumu biliyordum.

İSPANYA’DA GÖNÜLLÜ ÇALIŞTIM

Üniversite ikinci sınıfı bitirdiğimde bir ay Madrid’de dil kursuna gittim. Okulu da ziyaret edip bilgi aldım. Dördüncü sınıfta bir dönem Erasmus ile İspanya’nın Pontevedra şehrinde eğitim gördüm. Aslında İspanyolcayı burada öğrendim, çünkü arkadaşlarım genelde Latin Amerikalı ve İspanyollardı. Okulda derslere devam ederken üç hastanede zorunlu stajlarımı yaptım. Aynı zamanda ikinci lig kulübü olan Pontevedra C.F.’de iki ay gönüllü çalıştım. İkinci dönem İzmir’e döndüm ve Haziran 2015’te bölümü bitirdim.

Real Madrid Graduate School’a kabul edilmeniz nasıl oldu?
Belgelerimi hazırlayıp başvurdum. Daha sonra telefonda mülakat yaptılar. Bir hafta sonra programa kabul edildim. Bana göre bunda en büyük etken İspanya’da bir dönem fizyoterapi eğitimi almam, hastanelerinde staj yapmam ve futbol kulübünde gönüllü çalışmamdı.

Türk öğrenci Real Madrid’de staj yapacak

STAJIM REAL MADRİD TESİSLERİNDE

- Real Madrid’de Cristiano Ronaldo gibi futbolcularla staj yapacak olmanız sizin için ne ifade ediyor?
Okulun imkânlarının çok geniş olması, öğretim kadrosundakilerin genelde çeşitli spor dallarında İspanyol milli takımlarında çalışması ve aynı zamanda Real Madrid’in doktoru, fizyoterapisti, psikoloğu, kondüsyon antrenörü gibi branşlarda çalışanların öğretim kadrosunda olması beni çok etkiledi. Dünyanın en elit sporcularıyla aynı ortamda olmak da heyecan verici. Yüksek lisans eğitimim bir sene sürecek. Real Madrid tesislerinde yapacağımız zorunlu staj üç hafta olacak. Ama sene içinde okulun anlaşmalı olduğu spor kulüplerinde gönüllü çalışıp okulda öğrendiklerimizi uygulama şansımız var.

- Staj ne zaman başlayacak?
İstediğimiz zamanı seçebiliyoruz. Ben nisan-mayıs gibi düşünüyorum. Çünkü oraya gittiğimde çok daha fazla donanımlı olmak istiyorum. Hem yıl boyunca öğrendiklerimi uygulama şansım da olacak.

- Sonraki hedefiniz nedir?
Henüz net bir kariyer planlamam yok. Ama spor ve ortopedi alanında çalışacağım. Spor kulübünde veya sporcu rehabilitasyonu alanında özel çalışan bir klinikte çalışmak isterim. İlk tercihim özellikle 4-5 sene Türkiye dışında çalışmak. Latin Amerika ülkeleri veya Avrupa olabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle