GeriEğitim Okulu birincileri değiştirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okulu birincileri değiştirdi

Okulu birincileri değiştirdi
refid:6932037 ilişkili resim dosyası

Bahçelievler Aka Koleji okul birincisi Batuhan Olkan, Ortaöğretim Başarı Puanı 100 olarak gelmesi gerekirken, düşük geldiğini görünce olayı araştırdı.

Arkadaşlarıyla konuşan Olkan, okul ikincisinin birinci gibi gösterildiğini öğrendi. Vatandaşlık numarası ile sonuçlara bakan Olkan, ikincinin ÖSYM'ye birinci olarak bildirildiğini, ortaöğretim başarı puanının da 100 tam puan geldiğini gördü. Olkan ve ailesi, ÖSYM, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne konuya ilişkin dilekçe gönderdi. Bir yandan dilekçelerin yanıtını bekleyen aile, diğer yandan da okul yetkililerinden bir açıklama yapılmasını bekliyor. Okul müdürü açıklama yapmayacağını, konuyla avukatların ilgilendiğini söyledi. Uluslararası ilişkiler okuyup diplomat olmayı hedefleyen okul birincisi Batuhan Olkan, şimdi özel üniversitelere dahi zor giriyor.

GERÇEĞİ MESSANGER KONUŞMALARI ORTAYA ÇIKARDI...
Bahçelievler Aka Koleji’nde burslu olarak okuyan Kartal Batuhan Olkan, 21 Temmuz’da okuldan birincilikle mezun oldu. Olkan ödülünü okulun kurucusu Halim Kadıoğlu’ndan aldı. Ardından üniversite sınav sonuçları açıklandı. Batuhan Olkan’ın okul birincisi olduğu için ‘100 tam puan’ olarak beklediği ortaöğretim başarı puanı ‘98,490’ geldi. Şaşkınlığa uğrayan Olkan arkadaşları ile intennette yaptığı konuşmalardan gerçeği öğrendi.

BİRİNCİLERİ DEĞİŞTİRDİLER
Arkadaşları Batuhan’a okul ikincisinin ÖSYM’ye birinci olarak gösterildiğini söyledi. Olayı araştıran Olkan ailesi, TC kimlik numarasından yola çıkarak okul ikincinin ÖSS sonuçlarına ulaştı ve ortaöğretim başarı puanının 100 olduğunu gördü. Okula başvuran ve yanlışlığın düzeltilmesini talep eden aile, okul müdürü ve müdür yardımcıları izinde olduğu gerekçesiyle geri çevrildi.

OKULDAN AÇIKLAMA YAPILMADI
Olkan ailesi konuyla ilgili Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe gönderdi ancak henüz yanıt alamadı. Aka Koleji’nden yazılı bir dilekçe ile yanıt bekleyen aile okul yetkilileri ile görüşemedi. Aile ile birlikte okula giden Doğan Haber Ajansı muhabir ve kameramanı da açıklama yapılmayacağı söylenerek kapıdan döndürüldü.

MEZUNİYET TÖRENİNDE İKİNCİ YOK
Aka Koleji’nin 21 Temmuz’da çekilen mezuniyet töreni görüntülerinde ise dikkat çeken nokta okul ikincisinin anons edilmemesi ve törene katılmaması. Görüntülerde okul birincisi Batuhan, ödülü olan bir cumhuriyet altınını Aka Koleji kurucusu Halim Kadıoğlu’ndan alıyor. Törende ikinci anons dahi edilmeden üçüncü olan öğrenciye ödülü veriliyor.

HAYALİ DİPLOMAT OLMAKTI
Okuludan 5.00’lık başarı puanı ile mezun olan Kartal Batuhan Olkan’ın hayali Ankara ya da İstanbul Üniversitesi'nin Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü okuyup diplomat olmaktı. Sonuçlar açıklandığı gün büyük hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Batuhan, şimdi özel üniversitelere bile zor giriyor.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANININ ÖNEMİ
Ortaöğretim Başarı Puanı, sınava giren öğrencilerin diploma notlarından yola çıkarak hesaplanıyor ve okul birincilerine 100 tam puan veriliyor. Üniversite sınavından alınan ham puanın üstüne eklenen ortaöğretim başarı puanı ÖSS sıralamasında öğrenciyi üst sıralara taşıyabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle