GeriEğitim Okullarda ikinci yarıyıl başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okullarda ikinci yarıyıl başladı

Okullarda, 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen, 2 haftalık yarıyıl tatilinin ardından bugün eğitim öğretim yılının ikinci dönemine başlandı.

Okullarda ikinci yarıyıl başladı
refid:28149929 ilişkili resim dosyası

2014-2015 eğitim öğretim yılının 15 Eylül Pazartesi günü başlayan ilk yarısı, 23 Ocak 2015'de öğrencilere karne dağıtımıyla sona ermişti. Bugün, 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen yarıyıl tatilinin ardından ikinci eğitim öğretim dönemine başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ara tatilde, 15 bin öğretmen kadrosuna ilk atamaları gerçekleştirdi.

Tatil sonrası sınav maratonu

İkinci dönem 8’inci sınıf öğrencileri, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden 29-30 Nisan'da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavı da 16-17 Mayıs'ta yapılacak. Sınav sonuçlarının haziranda açıklanması planlanıyor.

Üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart Pazar, ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 13-14 Haziran ve 20-21 Haziran'da 5 oturumda gerçekleştirilecek.

Okul sütü yeniden başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlıkları tarafından ortaklaşa hazırlanan ve 2011 yılında uygulamaya konulan ‘Okul Sütü Programı’, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında tekrar uygulanmaya başlanacak.

Süt, çocuklara, pazartesi, çarşamba ve cuma olmak üzere haftada 3 gün dağıtılacak.

Program, Bakanlar Kurulu kararı gereğince, resmi-özel anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine yönelik uygulanıyor. Programdan, 5 milyon 848 bin 375'i veli izni olan, 552 bin 741'i veli izni olmayan öğrenci olmak üzere toplam 6 milyon 401 bin 116 öğrencinin yararlanması hedefleniyor. Okul sütünün yanında verileceği açıklanan kuru üzümle ilgili de çalışmaların sürdürdüğü bildirildi.

Bu arada, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın ikinci eğitim öğretim döneminin başlaması dolayısıyla bugün Ankara'da bir okulda düzenlenecek törene katılması bekleniyor.

2 milyon 500 bin öğrenci ve 103 bin öğretmen ile eğitime başlandı

İstanbul'da 2 milyon 500 bin öğrenci ile 103 bin öğretmen iki haftalık yarıyıl tatilinin ardından eğitim öğretim yılının ikinci dönemine başladı.

Fatih'teki Hekimoğlu Alipaşa İlköğretim Okulu'nda ders başı yapan ikinci sınıf öğretmeni Ayşe Güney, yaptığı açıklamada, yeni dönemde hızlı ve tempolu şekilde eğitim öğretime devam edeceklerini belirterek, bu dönem de okul sütü dağıtımının devam edeceğini aktardı.

Haftanın belli günleri özellikle de sportif ve sosyal aktivitelerin olduğu günlerde öğrencilere serbest kıyafet uygulaması yapıldığını belirten Güney, "Her geçen nesil daha hareketli, daha aktif ve enerjik geliyor. Şarkılar, oyunlar ve animasyonlarla onlara ayak uydurmanız gerekiyor. O yüzden akıllı tahta, renkli bir ortam ve serbest kıyafet uygulaması var. Her şekilde onlara hitap etmeniz ve onların dikkatini kaçırmamanız gerekiyor" diye konuştu.

Çocukların okul sütünü zevkle içtiğini dile getiren Güney, "Çocuklar sütü içtikten sonra geri dönüşüm kutularına koyuyor. Bu çok önemli. Hem geriye dönüşümün önemini kavramış oluyorlar hem de sağlık ve enerji verimliliğine dikkat çekmiş oluyoruz" ifadelerini kullandı.

2014-2015 eğitim öğretim yılı, 12 Haziran Cuma karne dağıtımıyla sona erecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle