GeriEğitim Okullara yeni sosyal medya kriteri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okullara yeni sosyal medya kriteri

Okullara yeni sosyal medya kriteri
refid:27943355 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere ait fotoğraf, ses ya da video kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasını yasaklamıştı. Yapılan yeni açıklamaya göre kamuoyuyla paylaşılmasında fayda görülen ‘ses, görüntü ve video kayıtları’ öğrenci velilerinden izin alınarak yayınlanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, valiliklere gönderdiği yazıyla okul yöneticileri, öğretmenler ve diğer personelin öğrencilerle ilgili ses, görüntü ve video kayıtlarının sosyal medyada ve diğer ağlarda yayınlamasını yasaklamıştı. Ancak yasağın ne tür ses, görüntü ve videoları kapsadığı tartışma konusu olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada “‘Ses, Görüntü ve Video Paylaşımı’ konulu yazı ile ilgili olarak, bakanlığımıza iletilen geri bildirimler sonucunda söz konusu yazı hakkında bazı tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır” denilerek söz konusu paylaşımlar için velilerden izin alınması gerektiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Eğitim-öğretim ile ilgili kamuoyu ile paylaşılmasında fayda görülen, örnek uygulamaları içeren ‘ses, görüntü ve video kayıtlarının’ öğrenci velilerinden izin alınarak, resmi okul/kurum web sitelerinde paylaşılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.”

25 Aralık 2014 tarihli Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzalı bildiride, okul yöneticileri ve öğretmenleri tarafından yapılan bu paylaşımların öğrencilerin kişilik gelişimleri ile psikolojik ve sosyal gelişimlerini etkileyeceğinden dolayı bu girişimlerin engellenmesi istenmişti. Bu durumun çocuk hakları sözleşmesine, anayasa ve yasalara aykırı olduğunu söyleyen Bakan Avcı, paylaşımların önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını belirtmiş bu paylaşımları yapanlar hakkında yasal işlem başlatılarak bakanlığa bilgi verilmesini istemişti.

Okullara yeni sosyal medya kriteri MEB’DEN SOSYAL MEDYA UYARISI


Yorumları Göster
Yorumları Gizle