GeriEğitim Liselilerden kitaplı protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liselilerden kitaplı protesto

Liselilerden kitaplı protesto
refid:24799656 ilişkili resim dosyası

İzmir'de kendilerine 'Liseli Genç Umut' adını veren 15 lise öğrencisi okullara tavsiye edilen bazı kitapların ırkçı, gerici ve cinsiyetçi unsurlar taşıdığı iddiasıyla Konak'da eylem yaptı. Polis engeliyle karşılaşan liseliler, barikat önüne oturup kitap okudu.

Liseli gençler Konak'taki Milli Eğitim ve Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gidip okullarda tavsiye edilen 'Atasözleri ve Deyimler' kitabının ırkçı, gerici ve cinsiyetçi içerik taşıdığı gerekçesiyle eylem yapmak istedi. Polis, İzmir Valiliği önünde barikat kurarak öğrencilerin buradan Milli Eğitim'in önüne geçişine izin vermedi. Bunun üzerine öğrenciler, “Yolumuzu açmazsanız biz de açıncaya kadar burada otururuz” diyerek barikatın önünde oturdu. Liseli öğrenciler vaktimiz boş geçmesin diyerek çantalarından okul defteri ve kitaplarını çıkarak barikat önünde kitap okudu, öğretmenlerin verdiği ev ödevlerini yaptı. Çevreden geçen vatandaşlar da gruba alkışlarla ve sözlü destek verdi. Yaklaşık yarım saati aşkın bir süre yerde oturan ve bu sırada sürekli polisle sözlü diyaloğa giren liseli grup, “Eğitim hakkımız satılamaz”, “Çocuk gelinler istemiyoruz”,”Polis simit sat onurunla yaşa” sloganları attı.

Derslerinin bir bölümünü bitiren liseli grup daha sonra basın açıklaması yaptı. Öğrenciler adına yapılan açıklamada, "Bugün burada olmamızın nedeni yıllardır bizi yarış atı gibi sıra arkadaşlarımızı bize rakip eden sisteme isyan etmemizdir. 657 bin arkadaşımızın hesabını sormaya geldik. Bunun yanı sıra MEB'e bağlı okullarda öğrencilere tavsiye edilen 'Atasözleri ve Deyimler' kitabında yer alan ırkçı, gerici ve cinsiyetçi atasözlerini kabul etmediğimizi, yaptıkları her gerici harekete isyan edeceğimizi belirtiyoruz" dedi. Öğrenciler daha sonra olaysız dağıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle