GeriEğitim Lisede Çince eğitimi başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lisede Çince eğitimi başlıyor

TÜBİTAK'ın pilot okulu olarak faaliyet gösteren Ayrancı Anadolu Lisesi, 2013-2014 döneminden itibaren Çince eğitim verecek.

Lisede Çince eğitimi başlıyor
refid:23305538 ilişkili resim dosyası

Ayrancı Anadolu Lisesi Müdürü Duran Şahin, Türkiye'de okullarda uzun yıllardır yabancı dil olarak İngilizce'nin okutulduğunu belirtti. İngilizce'nin ardından Almanca ve Fransızca'nın da ilgi gördüğünü dile getiren Şahin, Çince'nin ise bazı okullarda seçmeli ders olarak verildiğini söyledi. Şahin, Türk-Çin dostluk ve ekonomik işbirliği dernekleriyle yaptıkları görüşmelerde Türkiye'de Çince bilenlerin çok az olduğunu, tercümanlık konusunda ise büyük bir açık bulunduğunu öğrendiklerini anlattı. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’yla yazışmalara başladıklarını belirten Şahin, Çinçe'nin, 2013-2014 eğitim öğretim yılında okullarında birinci yabancı dil olarak verilmesinin uygun bulunduğunu söyledi.
Şahin, Türkiye'de Çince'nin yaygınlaşmasını amaçladıklarını dile getirerek, "Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde birinci yabancı dil olarak Çince eğitim veren ilk lise olacağız. Çince'nin önemi, özellikle son yıllarda ekonomisindeki büyümenin de etkisiyle her geçen gün artırıyor. Çince eğitimi, öğrencilerimizin kariyer basamaklarını daha kolay tırmanmasını sağlayacak" dedi.

Her yıl Çin'e öğrenci gönderilecek

Çince eğitim için öğretmen istihdamı konusunda Bakanlığa gerekli başvuruyu yaptıklarını belirten Şahin, Çin Büyükelçiliği ve ODTÜ Konfüçyus Enstitüsü’nün de destek vereceğini bildirdi. Şahin, enstitüden her yıl Çin'e öğrenci gönderilmesi konusunda da söz aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Öğrenci ve veli, SBS sonucuna göre, lisemizde Çince öğrenimi için direkt tercih yapacak. Öğrencilerimizin büyük bölümü özel kolejlerden geliyor. Bunlar zaten İngilizceyi halletmiş oluyor ve ikinci bir yabancı dil arayışı içindeler. Çocuk 8. sınıfı bitirdiği zaman zaten iyi derecede İngilizce biliyor. Bunun yanına katabileceği bir dil arıyor. Çince'ye de büyük bir rağbet var. 60 kontenjan açtık, bunu artırmadığımız için şimdiden pişmanız."

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle