GeriEğitim Eğitimde ‘dini değerler’ tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğitimde ‘dini değerler’ tartışması

Eğitimde ‘dini değerler’ tartışması
refid:27885492 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim kurumlarında ‘seminer’ şeklinde okutulacak ‘değerler eğitimi’ kitapçığı hazırladı.

Hizmet Vakfı ile hazırlanan kitapçıkta öğrencilere, “Dininden ve ahlakından razı olduğumuz bir kimse kızımıza ve oğlumuza talip olursa, ‘kolaylaştırınız, güçlük çıkarmayınız’ hadisiyle amel etmeliyiz” gibi dini bilgilerin verilmesi isteniyor. İçeriğe Eğitim-İş “Pedagojiye aykırı” diye tepki gösterdi. Eğitim-Sen de “Değerler eğitiminde, evrensel değerler, yani çalışkan, dürüst, açık olmak öğretilmeli. Dinsel değerler değil” eleştirisinde bulundu.

MEB: Seminere katılım gönüllü

Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Valiliklerin kontrolünde verilecek ‘değerler eğitimi’ seminerlerinin konuları ve alt başlıkları bir komisyon marifetiyle belirlenmiştir. Tamamen gönüllülerin katılacağı seminere konu metinler 7 kişilik bir komisyon tarafından incelenmiştir.”

Kuran basan Hizmet Vakfı

Dini yayınlar üzerinde ihtisaslaşan 42 yıllık Hizmet Vakfı’nın kuruluş amacı özetle “Orta ve yüksek dereceli mekteplere ve bütün mesleki okullara ve enstitülere devam eden talebelere yurtlar açmak, Kuran-ı Kerim basmak” şeklinde belirtiliyor. Kurucuları arasında Saidi Nursi’nin öğrencileri de bulunuyor.

Hadis alıntılı kitapçık

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hizmet Vakfı arasında geçen temmuzda imzalanan protokol ile değerler eğitiminin yeni yol haritası çizildi. Türkiye’deki tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarında düzenlenecek seminerlerde anlatılması istenen konular 9 başlıkta toplandı. 39 sayfalık kitapçıkta Kuran ve hadislerden sıklıkla alıntı yapıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle