GeriEğitim Eğitim Bir-Sen’in içki tartışması şurayı karıştırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğitim Bir-Sen’in içki tartışması şurayı karıştırdı

Eğitim Bir-Sen’in içki tartışması şurayı karıştırdı
refid:27715395 ilişkili resim dosyası

EĞİTİM Bir-Sen tarafından 19. Milli Eğitim Şurası’nda kaldırılması önerilen alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersi komisyonu karıştırdı.

Anadolu otelcilik ve turizm liselerinde okutulan dersin kaldırılması önerisi önce reddedildi. Öğlen arasının ardında ‘Öğretim Programları ve Ders Çizelgeleri Komisyonu’nda ikinci kez gündeme getirilen öneri kabul edilince Eğitim-İş üyeleri salonu terk etti. Eğitim-Sen ise, konu ile ilgili olarak komisyonda usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle dilekçe verdi.

Eğitim Bir-Sen’in içki tartışması şurayı karıştırdı

Şûranın dördüncü gününde komisyonlar yarın genel kurula sunulacak önerileri oylamaya devam ediyor. Şûra boyunca en çok tartışmanın yaşandığı ‘Öğretim Programları ve Ders Çizelgeleri Komisyonu’nda bugün de alkollü içki dersi ile ilgili tartışmalar yaşandı. Eğitim-Bir-Sen, Anadolu otelcilik ve turizm liselerinde verilen alkollü içki ve kokteyl hazırlanması dersinin kaldırılmasını önerdi. Bu öneri komisyonda oylandı ancak reddedildi. Bunun üzerine öğleden sonraki oturumda Eğitim Bir-Sen temsilcileri konuyu yeniden gündeme getirdi. Reddedilen öneri bir kez daha oylandı. Bu kez öneri kabul edildi. Yani bu dersin kaldırılması yarın şûra genel kuruluna sunulacak öneriler listesinde olacak.

Yeniden oylama sırasında ise salonda tartışma çıktı. Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz, reddedilmiş önerinin yeniden gündeme getirilemeyeceğini belirtti, öneri oylamada geçince ise salonu terk etti. Eğitim-Sen temsilcileri ise işleyişte usulsüzlük olduğunu belirterek tutanak tuttu. Tutanakta komisyon başkanının taraflı davranarak Eğitim Bir-Sen’in önerilerine pozitif ayrımcılık yapıldığı, komisyonun aldığı kararların meşruluğunu yitirdiği belirtildi.

Kanun, “eğitim amaçlı çalışmalar bu hükmün dışındadır” diyor ama

Yeniden oylanması istenen, Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin ögretim programları ve ders çizelgelerinden, alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin çıkarılması ve staj amacıyla tesis ve kurumlara gönderilen öğrencilerin, alkolle içki servisi yapılan ya da alkolle içecek hazırlanan bölümlerde staj faaliyetinin engellenmesi önerisine, bazı kanunlar ile 375 sayılı KHK'da değişiklik yapılması hakkındaki Kanun'da yer alan "18 yaşını doldurmamış kişiler, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında, satışında ve açık sunumunda istihdam edilemez. Yasal düzenlemeler uyarınca gerçekleştirilen eğitim amaçlı çalışmalar bu hükmün dışındadır" ifadesi gerekçe gösterildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle