GeriEğitim Atatürkçülük olmadan olmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atatürkçülük olmadan olmaz

Atatürkçülük olmadan olmaz
refid:24791036 ilişkili resim dosyası

Kaynak okul türü olarak belirlenen liselerde askeri eğitim ve öğretim için temel teşkil eden Türkçe, Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Matematik ders ağırlıkları yeterli seviyededir. Bu kapsamda belirlenen kaynak okul türleri arasında İmam Hatip Liseleri yoktur.’

Jandarma Genel Komutanlığı, İmam Hatip Liseliler’in (İHL) Jandarma Meslek Yüksekokulu’na alınmaması gerekçesinde ‘askeri eğitim ve öğretim için temel teşkil eden Türkçe, Dil ve Anlatım, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Türk Edebiyatı ve Matematik derslerinin İHL’de yeterli ağırlıkta bulunmamasını’ gösterdi. Isparta’dan Muhammed Ali Bozdağ, İHL mezunlarının Jandarma Meslek Yüksekokulu’na başvuramamasından yakınarak TBMM Dilekçe Komisyonu’na itirazda bulundu. Dilekçeyi işleme alan Komisyon, Bozdağ’ın itirazını Jandarma Genel Komutanlığı’na sordu. Komutanlık’tan Meclis’e gönderilen yazıda İHL’lilerin Jandarma Meslek Yüksekokulu’na alınmamasının nedenleri şöyle sıralandı:

GENELKURMAY ONAYLI

“Jandarma Genel Komutanlığı, Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’na askeri öğrenci temin faaliyetlerini ilgili mevzuat doğrultusunda yürütüyor. 4752 sayılı Kanun’da ‘Astsubay meslek yüksekokullarının öğrenci kaynakları; astsubay hazırlama okulları mezunları ile astsubay meslek yüksek okullarının bağlı olduğu kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından belirlenen ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından onaylanan sivil lise ve dengi okullar mezunlarıdır’ hükmü bulunuyor. Astsubay Meslek Yüksekokulları Yönetmeliği’nde ise ‘Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından belirlenen ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından onaylanan sivil lise ve dengi okulların birinden diploma almaya hak kazanmış olmak’ şartı yer alıyor.

TÜRKÇE - MATEMATİK

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’na askeri öğrenci temin faaliyeti kapsamında, kaynak okul türleri ilgili mevzuat doğrultusunda, ihtiyaçlar ve gelişen koşullar dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler sonucu belirliyor. Kaynak okul türü olarak belirlenen liselerde askeri eğitim ve öğretim için temel teşkil eden Türkçe, Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Matematik ders ağırlıkları yeterli seviyededir. Belirlenen kaynak okul türlerinden mezun olan öğrenciler, Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda okutulan dersler göz önüne alındığında, uygulanan eğitim ve öğretim programlarını başarı ile takip edebilecekleri değerlendirilmektedir. Bu kapsamda belirlenen kaynak okul türleri arasında İmam Hatip Liseleri yoktur. Diğer Kuvvet Komutanlıkları da ilgili mevzuat çerçevesinde, Genelkurmay Başkanlığının onayı ile kaynak okul türlerini belirlenir ve belirlenen kaynak okul türleri arasında İmam Hatip Liseleri yoktur.” Komutanlığın yazısını değerlendiren Komisyon, dilekçe hakkında başka bir işlem yapmama kararı aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle