GeriEğitim ABD’ye ödül için gidecekler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’ye ödül için gidecekler

İstanbul’da düzenlenen First Robotics Competition (FRC) bölgesel yarışmasının kazananı belli oldu. Yarışmaya katılan öğrenciler, ‘Engineering Inspiration’ ödülünü alarak ABD’deki dünya şampiyonasına katılma hakkı elde etti.

ABD’ye ödül için gidecekler

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi’nin robotik takımı ‘4th Dimension’, 19 öğrenciden oluşuyor. Takım, 1-4 Mart’ta, Ülker Arena’da düzenlenen 2019 FRC İstanbul Bölgesel Yarışması’na robotlarıyla katıldı. Müsabakalar sonucunda 35 takımı geride bırakan ‘4th Dimension’, finallere kalıp ‘Engineering Inspiration’ ödülünü almaya hak kazandı. Takım, bu ödülle, ABD Houston’da 17-20 Nisan’da yapılacak dünya şampiyonasına katılma hakkı elde etti. Yarışmada, İstanbul’daki Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nin ‘Integra’ takımı ise ‘Chairman’s Award’ ödülünü aldı.

‘4th Dimension’ robotik takımı 9 ve 11’inci sınıf öğrencilerinden oluşuyor. Takım turnuvalara hazırlanırken iş bölümünün rahat yapılabilmesi ve zamanın verimli kullanılabilmesi için mekanik, elektronik, yazılım olarak üç ana gruba ve alt ekiplere ayrılıyor. Türkiye’de STEM kazanımları konusunda farkındalık yaratmayı ve robotik çalışmaları yaygınlaştırmayı amaçlayan takım, farklı robotik takımlara yardımcı olmayı hedefliyor.

‘SIRADA DÜNYA ŞAMPİYONASI VAR’
Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Aylin Gil, “Öğrencilerimizin başarısı, okulda aldıkları eğitimin bir sonucu. Fen ve teknoloji eğitimlerine eğlenceyi de ekleyen robotik takımımız, ödülleriyle bizleri gururlandırdı. Bu yarışmada takımımız, mekanik alanda başarılarının yanı sıra yürüttükleri bilimsel ve sosyal projelerle de her kesimden beğeni topluyor. Emeklerinin karşılığını almaları hepimizi sevindirdi. Sırada dünya şampiyonası var” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle