MARDİN HABERLERİ

Eğitim-Sen'den Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça'ya tepki

DHA
01.01.2018 - 12:44Son Güncelleme :
Eğitim-Senden Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakçaya tepki
DHA

MARDİN, (DHA)- MARDİN Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça'nın son dönemlerde yaptığı uygulamalara tepki gösteren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Şube Başkanı Mustafa Bozan, Rektörün uygulamalarının okuldaki akademik ortamın tahrip olmasına neden olduğunu ileri sürdü.
Eğitim-Sen Mardin Şube Başkanı Mustafa Bozan, yaptığı yazılı açıklamada, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça'nın uygulamarını eleştirdi. Bozan açıklamasında, Artuklu Üniversitesi’nin barındırdığı zengin ve üretken akademik ortamın son üç yılda bilinçli olarak tahrip edildiğini ileri sürerek, şunları kaydetti:
"Halihazırda üniversitede çalışan öğretim elemanları, memurlar, şahsi çıkarlar ve kişisel ilişkiler üzerinden ayrıştırıldı. İdari ve yönetici kadrolar tarafından akademisyenlerin ders içeriklerine, ders işleme biçimlerine ve araştırmalarına doğrudan veya dolaylı müdahalelerde bulunmak adına, öğrenciler ve öğretim elemanları arasındaki karşılıklı güvenin zedelenmesine sebep olacak inisiyatiflerin alınmasına göz yumuldu, hatta desteklendi. Rektör Ağırakça, kamuoyunda en son bazı AKP'lilerin Mardin il yönetimi seçimi ile ilgili 'Partimizden çek elini kardeşim' tepkisine 'Ben Genel Başkanımızın Mardin temsilcisiyim' diye yanıt vererek yer almıştı. Özellikle içinden geçtiğimiz OHAL süreciyle, sorumluluğunu Bakanlar Kurulu'nun YÖK'e, YÖK'ün üniversite rektörlüklerine, rektörlerin ise YÖK'e attığı hukuksuz KHK listeleri vasıtasıyla tüm ülkede akademik dünya çölleştirilmiş durumda. Sözde darbeyle mücadele amacı altında Türkiye genelinde üniversiteler, bünyelerindeki muhalif ve çok değerli akademisyenlerini yitirdi. İyice tarumar olmuş ve aslında pek çok bölümün açılabilme şartlarını bile yitirdiği üniversitelerden biri de Mardin Artuklu Üniversitesi'dir. Mardin Artuklu Üniversitesi'nde akademik izinlerin herhangi bir kıstas gözetilmeden keyfiyetle onaylanması ya da reddedilmesi, idari soruşturmaların ve cezaların düşünceleri beğenilmeyen akademisyenlerin ifade özgürlüklerini engelleme maksadıyla kullanılması, ders içeriklerine yönelik keyfi müdahaleler gibi birçok hak ihlali yaşanmıştır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mardin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mardin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eğitim-Sen'den Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça'ya tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Ekim 2018, Cuma
 • İmsak
  04:55
 • Guneş
  06:15
 • Öğle
  12:10
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı