İZMİR HABERLERİ

EGİAD’dan Kemeraltı’nda tarihi kültür merkezi

DHA
28.07.2017 - 14:46Son Güncelleme :

BÜYÜK alışveriş merkezlerinin kurulması ve yerleşim yerlerinin kentin çeperlerine doğru yayılması ile daha az ziyaret edilmeye başlanan ve eski önemini giderek kaybeden Kemeraltı Çarşısı’nın yaşayan bir kültür adası olarak ele alınması gerektiğini belirten EGİAD (Ege Genç İşadamları Derneği), bölgeye canlılık kazandırmayı hedefledi.

DHA

Musevi Cemaati ile protokol imzalandı. Restorasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kemaraltı’na hareket kazandıracak tarihi ve kültürel etkinlikler merkezi olarak kullanılacak olan tarihi Sinagog, EGİAD SKEM-EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi adı altında toplantı ve organizasyonlara ev sahipliği yapacak.

EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, imzalanan protokol doğrultusunda, binanın restorasyon karşılığında sosyal ve kültürel etkinlik merkezi olarak fonksiyon görmesinin amaçlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Amacımız, ilgiyi Kemeraltı’na çekmek, diğer iş örgütleri, STK’lar, iş dünyasında bu konuda bilinç yaratmak ve örnek olabilmek. Burada tüm paydaşlarımız ile birlikte gençlerin gelip aktif olarak kullanabilecekleri bir aktivite merkezi yaratabilmek. Bölgesel, ulusal ve uluslararası paydaşlar ile bu projeyi hayata geçirmek arzusundayız. Ayrıca, Kemeraltı bölgesindeki tarihi havraların din turizmi açısından da büyük bir potansiyel taşıdığına dikkat çekmek isterizö dedi.

İlgili Bakanlıklar ve mercilerden, binanın fonksiyon değişimi ve restorasyonu ile gerekli izinleri alan Ege Genç İşadamları Derneği, bu aşamadan sonra restorasyon çalışmalarını başlattı. Tüm çalışmaların tamamlanmasından sonra yılsonunda faaliyete geçirilmesi planlanan merkezin, tüm toplum kesimleri tarafından etkin kullanılması yönünde çeşitli paydaşlarla görüşmeleri de sürmekte. EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nin aynı zamanda, yerli ve yabancı turistlere yönelik bir tanıtım bürosu olarak çalışması da hedeflenmekte."

 

Etiketler: izmir

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden EGİAD’dan Kemeraltı’nda tarihi kültür merkezi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2017 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EGİAD’dan Kemeraltı’nda tarihi kültür merkezi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:08
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı