Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Egemen Bağış'tan Bilic göndermesi

  AA
  30.06.2013 - 11:50 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hırvatistan'ın AB'ye katılması dolayısıyla düzenlenen kutlamalara katılmak için Zagreb'e gitti. Beşiktaş'ın Hırvat Slaven Bilic'i teknik direktörlüğe getirmesine de gönderme yapan Bağış, "Biz Hırvatistan’ın üyeliğini kutlarken, Beşiktaş’ımızın da Hırvat bir hocayla anlaşması güzel bir tevafuktur" dedi.

  Zagreb'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bağış, Hırvatistan'ı tebrik ettiğini belirterek, "Darısı tezelden Türkiye'nin başına" ifadelerini kullandı.

  Türkiye'nin AB üyelik sürecinde, bugüne kadar hiçbir ülkenin önüne çıkarılmadığı kadar engeller çıkarılıp, barikatlar kurulduğunu bildiren Bağış, üyeliğin siyasi sebeplerle geçiktirilmeye çalışıldığını kaydetti.
        
  Bağış, Türkiye'nin,  üye olduğunda Avrupa'nın en büyük ve önemli ülkelerinden biri olacağına, bunun da Avrupa'da bazı çevreleri endişelendirdiğine dikkati çekerek,  "Şu da bir gerçektir ki Türkiye, AB reformları konusunda kararlıdır. AB, ilerleme raporları dahil Türkiye eleştirilirken bile Türkiye'nin reformlarını yerine getirdiğini itiraf etmektedir. Türkiye için AB süreci, sonucundan çok daha önemlidir. Bu süreç bizim daha demokratik, şeffaf ve müreffeh bir ülke olmamız açısından son derece önemlidir" dedi.

  Beşiktaş'ın Hırvat teknik adamla anlaşmış olmasının güzel bir tevafuk olduğunu belirten Bağış, "Kendilerini kutluyorum. Ülkemizde başarılar diliyorum. Beşiktaş'a ve diğer futbol takımlarına da başarılar diliyorum. Ümit ederim ki Avrupa standartlarında temiz bir futbolla bu sezonu, bütün takımlarımız kucaklayacaktır" ifadelerini kullandı.

  Egemen Bağıştan Bilic göndermesi

  Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü Slaven Bilic

  GÜÇLÜ HIRVATİSTAN, GÜÇLÜ BALKANLAR
        
  Hırvatistan'ın, AB üyeliğinin ülkelere kazandırabileceklerini göstermesi açısından önemli bir örnek olduğuna işaret eden Bağış, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Yıllarca Tito'nun demir yumruğuyla yönetilen bir ülke, bugün AB'ye üye olabiliyorsa burada AB'nin de ne kadar önemli ve stratejik bir oluşum olduğunu anlayabiliyoruz. Ülkelerin demokratik ve özgürlükçü dönüşümleri açısından Avrupa Birliği halen önemli bir motor gücü olduğunu ispat etmiştir. Öte yandan, Hırvatistan son 8 senede ekonomisini yüzde 34 büyüttü. Umarız uzun vadede büyüme oranı yüzde 50'lere, 60'lara ulaşır. Çünkü güçlü bir Hırvatistan güçlü ve istikrarlı bir Balkanlar demektir. İnanıyorum ki AB içinde de bizi en iyi anlayabilecek ve destekleyecek ülkelerden biri Hırvatistan olacaktır. AB yeni bir üye kazanırken Türkiye de AB içerisinde yeni bir dost kazanmıştır. Tarihte birçok yerde yollarımızın kesiştiği Hırvat dostlarımızla yollarımızın bu sefer de AB'de kesişmesini diliyoruz."

  Egemen Bağıştan Bilic göndermesi HIRVATİSTAN’A FAŞİST KARŞILAMA

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı