Ege Haberleri

  Yok böyle koruma

  (AA)
  03.02.2014 - 01:31 | Son Güncelleme:

  Ötüş saniyesine göre fiyatının 300 liradan 2 bin liraya kadar çıktığı bildirilen Denizli horozunun yetiştiricileri saf ırkı koruma mücadelesi verirken, son dönemlerde yaşanan hırsızlıklara karşı da önlem almaya çalışıyor.

  Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Sağlam, Denizli horozunun kent için önemli bir değer olduğunu dile getirdi. Yemi, bakımı, aşılaması gibi masrafları göz önüne alındığında Denizli horozu beslemenin külfetli bir iş olduğuna işaret eden Sağlam, yetiştiricilerin son dönemlerde bir de hırsızlarla uğraşmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

  18 bin lira harcadı

  Hırsızların ırkları ve yüksek fiyatı nedeniyle Denizli horozunun peşinde olduğunu savunan Hasan Sağlam, “Üç yetiştiricinin kümesinden farklı tarihlerde 14 horoz, 22 tavuk ile beraber 20’ye yakın da civciv çalındı. Yetiştiriciler horozlarını korumak için çeşitli önlemler almaya çalışıyor. Bunlardan biri de kümeslerin güvenli yere taşınması. Ben de çalınmasından korktuğumdan 18 bin liraya çatıda kümes yaptırdım. Horozlarımız burada daha güvende. Emniyet ekiplerinden, Denizli horozu yetiştiricilerinin kümeslerin bulunduğu bölgelerde devriyeleri artırmalarını istiyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı