Ege Haberleri

  Yılmaz Atilla tecrübelerini paylaştı

  Hürriyet Haber
  06.12.2014 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Ege Lojistik Derneği (ELODER) tarafından düzenlenen, alanında uzman isimleri öğrenciler ve iş dünyasının temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan Körfez Lojistik Buluşmaları'nın ilk konuğu Perakende Uzmanı Yılmaz Attila oldu.

  İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde gerçekleşen 1. Körfez Lojistik Buluşması'na sektör temsilcilerinin yanı sıra İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burcu Özçam Adıvar, lojistik bölümü öğrencileri ve dernek üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ELODER Yönetim Kurulu Başkanı Osman Doğrucu, henüz çok yeni bir dernek olduklarını ancak sektörün tanınması ve daha iyi anlaşılması için Körfez Lojistik Buluşmalarını organize ettiklerini söyledi.

  Perakendeciliğin, lojistik sektörüyle ilişkisini anlatan Yılmaz Attila, söz konusu olan sektörün günümüz şartlarında artık perakendeciliğin hızlı, kaliteli ve ucuzluk üçgeninde yer aldığını söyledi. Uygulanan perakende formatlarının tüketicilerin yaşam tarzının uzantısı olduğuna dikkat çeken Attila, "Lojistiğin performans üçgeni ise yalınlık, çeviklik ve entegrasyon. Toplumdaki demografik farklılıklar çok hızlı değişirken, bu da alışveriş alışkanlıklarının yenilenmesine neden oldu. Hipermarketler çekim güçlerini kaybederlerken ülkemizde de indirim marketleri ön plana çıkmaya başladı" dedi.

  Sanal perakendecilik başta olmak üzere birçok pazarlama tekniklerinin doğduğunu anlatan Attila, "2013 verilerine göre on-line ticaret Türkiye'deki toplam ticaretin yüzde 1.3 payına ve 7.3 milyar liralık bir hacme sahip. Tüketiciler, Y kuşağı olarak tabir edilen 1990 sonrası doğan gençler akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde hedef alınıyor. Bununla birlikte yeni lojistik tipleri de doğmayı başladı. Artık market alışverişlerinizi internetten yaparak kapınıza kadar getiriyorlar" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı