Ege Haberleri

  Yeni bir sulama yöntemi

  Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)
  09.08.2012 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde “Portatif Kanal Sulaması: Yeni Bir Sulama Yönteminin Geliştirilmesi ve Uygulanması” başlıklı proje tamamlandı.

  Ortaca Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Dr. Yaşar Ayrancı, yürütücülüğünü yaptığı proje hakkında bilgi verdi. Projenin, Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında gerçekleştirilen bir çalışma olduğunu belirten Ayrancı, geliştirdikleri sulama yönteminin, eğimsiz koşullarda, sıraya ekilen veya dikilen bitkilerde ve özellikle seralarda kullanıma uygun olduğunu söyledi. Ayrancı, “Taşınır kanallar, plastik ya da galvanizli sac malzemeden, dikdörtgen veya kare kesitli ve bitki sıra uzunluğuna eşittir. Taşınır kanalın tabanında, 1 ila 2 mm çapında, toprak ve bitki özelliklerine göre değişebilen aralık mesafelerinde delikler bulunmaktadır. Seralarda, iki bitki sırası arasına yerleştirilen bu taşınır kanallar eğimsiz bir şekilde olmalıdır. Bu sayede, bitkilere o oranda eşit su verilmesi mümkün olur. Bitkinin gelişme durumuna göre hesaplanan su miktarı günlük veya birkaç günlük olarak taşınır kanallara doldurulur ve tabandaki deliklerden yavaş yavaş toprağa verilmesi ile sulama işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntem, enerji ihtiyacının olmayışı, yüksek su uygulama randımanı, işçilik giderlerinde azalma, fertigasyon yani sulama ile gübre verilmesi uygulamasının yapılabilmesi gibi avantajlara sahiptir” dedi.

  DOMATESTE VERİM ARTIŞI SAĞLANDI

  Geliştirilen yöntemin galvanizli sacdan imal edilen kanallar ile Ortaca Meslek Yüksek Okulu seralarında domates bitkisi üzerinde denendiğini belirten Ayrancı, “Bu yöntemle, iki dönemlik sonuç analizlerine göre, damla sulama yöntemine göre yüzde 4 ila 8 oranında verim artışı sağlanmıştır” dedi.

  FABRİKASYON İMALAT ŞART

  Ayrancı, yöntemin yaygınlaşması önündeki en büyük engelin, taşınır kanalların fabrikasyon olarak imal edilmediği takdirde bireysel olarak uygun bir fiyata mal edilmesinin oldukça zor olduğunu ifade etti.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı