Ege Haberleri

  Urla'da mis kokulu festival

  Hürriyet Haber
  02.09.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  Urla'nın Başkon Köye Nohutalan'da ilk kez düzenlenen Kavun Festivali büyük ilgi gördü. Festivale katılanlara boşnak böreği ve mis kokulu kavun ikram edildi.


  Festiveli Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Başkanı Hasan Şeoviç, İzmir Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah Gül, Urla Bosna Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fehim Didin, Nohutalan Muhtarı Nuran Eroğlu, Boşnak şarkılarının üstadı Cenk Bosnalı, sivil toplum örgütleri vatandaşlar katıldı.
  74 yıllık geçmişe sahip Boşnak köyü Nohutalan'da açılış konuşmasını yapan Muhtar Nuran Eroğlu "Eski bir Rum Köyü olan Nohutalan, 1940'lardan bu yana biz Boşnaklara yurt oldu. Kokulu ve lezzetli kavunlar yetiştiriyoruz ama kavunumuz tanınmıyor. Adımız duyulsun kavunumuz bilinsin istedik" dedi.

  Urlada mis kokulu festival


  Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak da "Nohutalan'ı marka köy haline getirmek, ürettiği ürünlerin tanınması ve satılmasını istiyoruz" dedi.
  Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar "Bizlerin görevi köylerimizi yaşatabilmek. Bu da ancak tarımsal kalkınmaya destek vererek, çiftlik turizmini canlandırmakla olacaktır. Bu yüzden köylerimizin kendine ait kültürlerini yaşatmak ve geleceğe aktarmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.
  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 10 yıl önce yerelde kalkınma sloganı ile başladıklarını ve bunun en mağduru olan kırsal kesim olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu; "Önümüzdeki beş yıl içinde daha hızlı bir şekilde ilerlemeye devam edeceğiz. Nohutalan'ın adını İzmir'e ve bölgeye duyurduğu için Nohutalan Muhtarı'na sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.
  Festivalde yöreye özgü olan Boşnak böreği, Boşnak mantısı ve Nohutalan'ın mis kokulu kavunu ikram edildi.
  Festival kapsamında gerçekleşen Kavun Yarışması'nda ise Rahmi Eroğlu birinci olurken, ikinciliğe Merve Eroğlu üçüncülüğe ise Gürbüz Eroğlu sahip oldu. İzmir Büyükşehir Pop Orkestrası Konser verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı