Ege Haberleri

  Ulu Önder’e benzemeyen tabloya tepki

  Tuncel YILMAZ / TURGUTLU, (DHA)
  21.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası (TUTSO) tarafından yaptırılarak, binanın dış cephesine asılan Türk Bayrağı ve Ata’nın portresi işli cam ve mozaik pano tepkilere neden oldu.

  Turgutlulu’lar ve bazı sivil toplum örgütleri, tablodaki portrenin Atatürk’e benzemediğini ve "alaycı" bir görüntüsü olduğunu ileri sürdü.

  1926 yılında kurulan Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası, binasının dış cephesindeki Atatürk portresi ve Türk bayrağı figürleri bulunan panonun eskiyip, yıpranması üzerine yenilenmesine karar verdi. Cam ve mozaikten yeni bir pano yapılması için ihale açıldı. İhaleyi kazanan firma 10 bin 500 YTL’ye, bir hafta içerisinde üzerinde Türk bayrağı ve Atatürk portresi ile Ata’nın bir veciz sözünün bulunduğu panoyu hazırladı. Ancak, yenilenen panodaki portresinin Atatürk’e benzemediğini ve alaycı bir görüntüsü olduğunu ileri süren Turgutlulu’lar ve bazı sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.

  Büyük ayıp

  Atatürkçü Düşünce Derneği Turgutlu Şube Başkanı Ali Tezcan, panodaki portrede Ata’nın burun ve dudak kısımlarındaki kırmızı rengin kötü olduğunu, sakallıymış gibi bir izlenim verildiğini söyledi. TUTSO binası önünde bir açıklama yapan Tezcan, "Bugüne kadar Atatürk düşmanları tarafından yaptırılan ve kendisine hiç benzemeyen büstler ve resimler gördük. Ancak bunun gibisini ilk kez görüyorum. TUTSO’nun yaptırdığı bu tablo bana göre Atatürk’e yapılmış ayıpların en büyüğü. Ege’nin yükselen yıldızı olarak tanımlanan bir ilçenin ticaret ve sanayi odasına yakıştıramadım. Oda yetkililerinden bu rezalete bir an önce son vermelerini istiyorum. Aksi halde ilçe halkı bunun hesabını sorar. Derneğimize bu konu da çok sayıda şikayet geldi" dedi.

  SANAT OLAMAZ

  Portrenin kötü bir şekilde yapılmasında bir art niyet olduğunu düşünmek istemediğini de vurgulayan Tezcan, "Burada bir mozaik çalışması yapılmış. Ancak sanatkar, daha önce Atatürk resmini hiç görmemiş. Bu fotoğraf herşeye benziyor ama bir tek Atatürk’e benzemiyor. Bunu yapan sanatçı değil ancak sanat soytarısıdır" diyerek, tepkisini dile getirdi. CHP İlçe Başkanı Veli Gülay da, art niyet aramadığını belirterek, oda yetkililerinin Atatürk’e hiç benzemeyen portreyi bir önce kaldırarak, hatalarını düzelteceklerine inandığını ifade etti. Kaymakam Sadettin Kalkan da portrenin yenisinin yapılması için girişimde bulunacaklarını kaydetti.

  TESLİM ALINMADI

  TUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Türk, kendilerinin de portrenin Atatürk’e benzemediğinin farkında olduklarını belirterek, "Bu nedenle daha işi teslim almadık ve hiçbir ödeme yapmadık. Odamızın tüm üyeleri Atatürkçü’dür. Bu tabloyu yapan firmanın hatasıdır" dedi. TUTSO Başkanı Türk’ün bu açıklamalarına rağmen tablonun yapımı sırasında kullanılan iskelesinin söküldüğü, işin tamamlandığı dikkati çekti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı