Ege Haberleri

  Turist cenneti memur zindanı

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eğlence dünyası ve turizmin gözde merkezi Bodrum, memurun kábusu oldu. Turistin tatil için can attığı ilçeye tayini çıkan memurlar ya kaçmanın yolunu arıyor, ya da mesleği bırakıyor.

  Kiralar astronomik

  BODRUM'da turistler ve yüksek gelir düzeyindekiler için tüm ihtişamıyla devam eden hayat, memurlar ve dargelirliler için çekilmez hale geldi. Temel ihtiyaç maddelerinin, diğer kentlere oranla yüksek fiyata satıldığı kentte özellikle astronomik ev kiraları, savcıyı bile isyan ettirdi.

  Dayanılır gibi değil

  AĞIR yaşam koşulları yüzünden memurların Bodrum'a gelmediği, devlet dairelerinin yaz nüfusu 1 milyonu bulan ilçede yetersiz kadroyla hizmet verdiği ortaya çıktı. Kuşadası, Marmaris gibi kentlerde de benzer sıkıntının yaşandığı, ancak Bodrum'da had safhaya ulaştığı belirtildi.

  Memura ev vermiyorlar

  SIRADAN evin 200 milyon liradan kiralandığı Bodrum'da konut sahiplerinin memura ev vermek istemediğini söyleyen Cumhuriyet Savcısı Ali Savari, ‘‘Artık savcıya, hakime bile ev vermiyorlar’’ dedi. Savari, bu sıkıntıyı, Adalet Bakanı Sami Türk’ün kenti ziyaretinde de dile getirdi.

  İkamet köylerde

  İLÇEDE 20 yıldır emlakçılık yapan Muhsin Özdemir, ‘‘Bodrum'da 2 bin dolara bile ev var. 150-200 milyon lira maaşlı memur köylerde, Milas'ta ya da kent merkezinde küçük depolarda oturmayı tercih ediyor. Memurlar, ev sahiplerine göre, konut kiralanmayacakların başında geliyor’’ dedi.

  Kadroların yarısı boş

  BODRUM'da en az 700 öğretmen olması gerekirken 525 öğretmenin görev yaptığı, adliyede 45 kadrodan 24'ünün dolu olduğu öğrenildi. İlçeye tayini çıkan öğretmen, polis, adliye personeli, vergi memurunun, yüksek kiralar nedeniyle rapor, izin alma, tayini durdurma yoluna gittiği, pekçok gencin de daha yolun başında mesleğine veda ettiği vurgulandı. Yaşamını sürdürmeye çalışanların ek iş yapmak zorunda kaldığını, bu durumun memurun verimini düşürdüğünü belirten Kaymakam Uğur Boran ‘‘Bodrum'a 25 bin olan kış nüfusuna göre memur kadrosu veriliyor. Bunun da yüzde 60'ı gelmiyor. Yaz aylarında nüfus bir milyona dayanıyor. Birçok kurumdaki personel büyük özveriyle çalışıyor’’ dedi.

  Fiyatlar en az iki kat

  BODRUM'da yaşayan sabit gelirliler, hayatlarını sürdürmeye çalışırken eğlenmeyi de unuttu. Temel gıda maddelerinin Bodrum ve yakın merkezlerdeki perakende satış fiyatı şöyle:

  Türü İzmir-Aydın

  Yatağan-Milas Bodrum

  Domates 250 bin 600-800 bin

  Biber 250 bin 350-450 bin

  Peynir 2 milyon 2.5-4.5 milyon

  Kıyma 2.4-2.8 milyon 3.5-4.5 milyon

  Zeytin 1-1.2 milyon 2-3 milyon

  Çilek 700 bin 1.2-1.4 milyon

  Kiraz 700 bin 1.8-2.5 milyon

  Salatalık 150 bin 250 bin

  Patlıcan 250 bin 450 bin

  Kavun 700 bin 1.2 milyon

  Tek çözüm lojman ama...

  MİLLİ Eğitim Müdürü Turgay Kılavuz, memurun yaşam standardını yükseltmek ve verimli hale getirebilmek için lojman açığının kapatılması gerektiğini söyledi. Kılavuz, ‘‘Son yıllarda buraya tayini çıkanlar, gelip zor koşullarda yaşamaktansa mesleği bırakıyor. 525 öğretmenimizden sadee 24'ü lojmandan yararlanabiliyor. Bodrum koşulları öğretmenler için uygun değil. Bu nedenle okul arsalarına lojman inşa etmek ve personelimizi kira yükünden kurtarmak için hazırladığımız projeyi valiliğe sunduk. Onaylanmasını bekliyoruz’’ dedi. Bu arada savcı ve hakimlerin 400-450 milyon lira maaş alıp, 200 milyon lira kira vermek zorunda kaldığını belirten Cumhuriyet Savcısı Ali Savari de ‘‘Ben bile ev buluncaya kadar binbir güçlük çektim. Çünkü ev sahibi, kirasını alamayacağı endişesiyle savcıya, hakime de ev vermiyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı