Ege Haberleri

  Trafikte kural ihlali yapanlar yandı

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / MANİSA, (DHA)
  14.06.2013 - 11:45 | Son Güncelleme:

  MANİSA Emniyeti Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından verilen eğitime katılan 59 kişiye Fahri Trafik Müfettişliği belgeleri düzenlenen törenle verildi.

  Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından, üniversite mezunu 40 yaşını doldurmuş, en az 10 yıllık sürücü belgesi olan ve yüz kızartıcı suç işlememiş kişilere yönelik düzenlediği Fahri Trafik Müfettişliği eğitimi tamamlandı.

  Toplam 120 saat süren eğitime katılan 59 kişiye, düzenlenen törenle belgeleri verildi.

  Alkol ve hız sınırı dışında tüm kural ihlallerine, Türkiye'nin her yerinde ceza yazma yetkisine sahip olan Fahri Trafik Müfettişleri'ni uyaran İl Emniyet Müdür Yardımcısı Orhan Çevik, “Aldığınız belgeleri cebinizde taşımayın ve kurallara uymayanlara işlem yapın. Sizlerin görüp de yazmadığınız ama daha sonra ‘Keşke yazsaydım bu sonuç ortaya çıkmayacaktı’ dememeniz için işlemlerinizi yapın. Sizlerin görüp de yaptığı işlem karşısında bir kazanın, yaralanmanın, ölümün önüne geçmek kazanabileceğiniz en büyük mutluluktur” dedi.

  İKİ KİŞİDEN BİRİNDE EHLİYET VAR

  Emniyet Amiri Osman Genç ise konuşmasında Manisa'yla ilgili istatistiki bilgiler de verdi.

  Genç, “Manisa'da 2 kişiden birinin ehliyetinin olduğunu görüyoruz. Kentteki araç sayılarına baktığımızda ise 2013 Nisan ayı itibariyle yüzde 33 oranında otomobil, yüzde 32 oranında ise motosiklet var. Polisin her yerde olması mümkün değil. Dolayısıyla sizler bizlere yardımcı olacaksınız. İl genelinde 2013 Nisan ayına kadar, 851 araç kazaya karışmış. Bu kazaya karışanlardan 505'i motosiklettir. İl merkezinde ise 278 motosiklet kazaya karışmıştır. 2011, 2012 ve 2013'ün istatistiklerine baktığımızda bir azalma göze çarpıyor. Bu sevindirici bir tablodur. İnsanlar sağda solda polis yok diye istedikleri gibi davranabiliyorlar. İşte burada polisin olmadığı yerlerde Fahri Müfettişler devreye giriyor. Sizlerin her yerde olduğunu bilmeleri gerekiyor. Bu algıyı bütün vatandaşlarımıza yaymak lazım” diye konuştu.

  ALKOLLÜYE 14 BİN TL CEZA

  Emniyet Amiri Genç, geçen 11 Haziran'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan yasayla, sürücü belgesiz araç kullananlara ağır cezalar geleceğini hatırlatıp, “Bu kapsamda alkollü araç kullananlara 2 yıla varan ehliyet alma cezaları ve hapis cezaları uygulanacak. Maddi ceza olarak ise 14 bin TL'ye yakın cezalar söz konusu” dedi.

  Bu arada, belgesini alan ve aralarında polislerin de bulunduğu 59 müfettiş ile il genelindeki Fahri Trafik Müfettişi sayısı 296 oldu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı