Ege Haberleri

  Torbalılı sanayicinin elektrik sorunu TBMM'de

  Gökhan YALKALK / TORBALI
  03.12.2014 - 01:19 | Son Güncelleme:

  CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, İzmir’in Torbalı İlçesi’nde, sanayicileri zor durumda bırakan, sık sık yaşanan elektrik kesintilerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi vererek TBMM’ye taşıdı.

  TOBB’a bağlı İzmir’deki oda ve borsaların ‘Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı’ geçen 28 Kasım’da Foça’da yapıldı.Toplantıda, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, Torbalı’nın Yazıbaşı ve Pancar Mahalleri’ndeki sık sık yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle zor durumda kalan sanayicilerin sorunun gündeme getirdi. Olgun, tarafından toplantıda gündeme getirilen elektrik kesintileri CHP’li İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ı harekete geçirdi.

  Milletvekili Susam, Gediz A.Ş.’nin bu konuda yaptığı çalışmaları öğrenmek ve sorunun çözümünü istemek için TBMM’ye konuyla ilgili soru önergesi verdi. Önergesinde, Torbalı’nın hem İzmir hem de ülkeye maddi anlamda büyük getirileri bulunduğuna dikkati çeken Milletvekili Susam, “Torbalı’ya yapılan yatırımlar her geçen gün artmaktadır. Torbalı, sanayi yatırımlarının giderek çoğaldığı, gıda imalatçıları ve perakende sektörünün de dağıtım merkezlerini konuşlandırdığı bir bölge konumundadır. İzmir’in devlete verdiği toplam verginin yüzde 40’ının Torbalı’da bulunan işletmeler tarafından karşılandığı da dikkat çekici bir istatistiktir. Ancak bu katma değere sahip işletmelerimizin uzun zamandır çözülmesi için çaba sarf ettikleri ve sonuç alamadıkları sorunları bulunmaktadır. Yazıbaşı, Ayrancılar ve Pancar’da yaklaşık 600 KOBİ faaliyet göstermektedir. Burada bulunan sanayicilerimizin sürekli yaşanan elektrik kesintileri en büyük problemleri haline gelmiştir. Sanayicilerimiz bu sorunun, GEDİZ A.Ş. gibi birçok kademede ve birimde dile getirilmiş olmasına ve hatta birçok kereler çözüm sözü almalarına karşın hala çözümlenmemiş olmasına içerlemektedir. Kesinti yaşanmasına sebep olan eski altyapı ve iletim hatları aynı zamanda başka alanlarda büyük teknik kayba da sebep olmaktadır. Bu sebeple iletim hatlarının yenilenmesi büyük önem arz etmektedir” dedi.
  Susam, önergesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan, “Torbalı ilçemizde meydana gelen elektrik kesintilerinin son bularak sanayicimizin kesintisiz üretimi için bir girişim olacak mıdır? Sözü verilen 22 trafo değişimi ve 2 milyon TL’lik yatırım ne zaman gerçekleşecektir? 2015 yılı bakanlık bütçesi içerisine bu yatırım dahil edilmiş midir?” sorularına yanıt vermesi istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı