Ege Haberleri

  Tarih fışkırıyor

  Emre SAÇLI / SALİHLİ (Manisa) (DHA
  10.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Salihli Sart'da yapılan kazılarda Genç Roma Dönemi'ne ait olabileceği düşünülen toplu mezar alanı bulundu.Nekropolis büyük merak uyandırdı.

  Salihli'ye bağlı Sart beldesinde geçtiğimiz eylül ayında yürütelen çalışmalar sırasında bulunan lahit mezarın çıkarılmasının ardından devam eden kazılarda Genç Roma Dönemi'ne ait olabileceği düşünülen toplu mezar alanı bulundu.Sart Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında da Bizans Dönemi'ne ait mezarlar, Lidya Krallığı'na ait teras ve üzerinde üzüm ve kuş figürü bulunan duvar parçası ortaya çıkarıldı.
  Sart Beldesi'nde lahit mezarın bulunmasından sonra sürdürülen kazı çalışmaları sonrası Genç Roma Dönemi'ne ait toplu mezar alanı bulunduğunu açıklayan kazı başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop, “Şuana kadar yedi mezar ortaya çıkarıldı. Ayrıca, yine zeminden bir metre kadar aşağıda tuğla ve taş karışımı bir duvar tespit edildi” dedi.

  TARİH FIŞKIRIYOR
  Sart Antik Kenti''nde devam eden kazı çalışmalarında da Bizans Dönemi'ne ait mezarlar, Lidya Krallığı'na ait teras ve üzerinde üzüm ve kuş figürü bulunan duvar parçası ortaya çıkarıldı. Kazı başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop, 1 Haziran'da başlatılan çalışmaların tarihi dokuya zarar vermemek için çok titiz sürdürüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Dunlop “Kazılarda elde ettiğimiz bulguları laboratuvarımızda temizledikten sonra birleştiriyoruz. Kültürün nasıl değiştiğini belirlemeye çalışıyoruz. Sart Antik Kenti, Lidya kültürünü ortaya çıkarılabileceğimiz en uygun yer” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı