Ege Haberleri

  Ortaca Otogarı'nda esnafa kira şoku

  Cihan KAYA / ORTACA (Muğla), (DHA)
  19.01.2015 - 11:29 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Ortaca İlçesi'nde, otogardaki dükkanların kiralarının, Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 200'e varan oranlarda artrılması tepkilere neden oldu. Ortaca Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçeyle başvurup, otogar esnafının bu kiraları ödemesinin mümkün olmadığını bildirdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi ise kiralardaki artışın zamdan değil, mülklerin değer belirlemesinden kaynaklandığını belirtti.


  Ortaca Otogarı, geçen 30 Mart'taki yerel seçimlerin ardından büyükşehir olan Muğla'ya devredildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi, yılbaşından sonra buradaki dükkanların kiralarını yüzde 150 ile 200 arasında oranlarda arttırıp, 3 aylık da depozito istedi. 475 lira kira ödeyen bir esnafın, yeni kirası, yapılan yüzde 165 artışla 1260 lira oldu. Kira artışıyla esnafın mağdur olduğunu belirten Ortaca Esnaf ve Sanatkarlar Odası, büyükşehir belediyesine ve muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bir dilekçe ile başvurdu. Esnafın bu kiraları ödemesinin mümkün olmadığı, geçen yılın Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) veya Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre artış yapılmasını istendi. Otogar esnafının topladığı imzalar da, Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi.
  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, Ortaca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüsamettin Karaşahin'in mizasını taşıyan dilekçeye verilen cevapta, "6360 sayılı 13 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe Kurulması ile Bazı kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Ortaca Otogarı geçen01 Nisan tarihi itibari ile Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın hüküm ve tasurrufu altına girmiştir. Başkanlığımızca yapılın incelemelerde Ortaca Otogarı içinde bulunan otobüs yazıhanesi ve diğer işyerlerinin kira sözleşmelerinin uzun yıllardan beri ihale yapılmadan uzatma yolu ile devam ettiği, bu nedenle kira bedellerinin güncelliğini yitirdiği tespit edilmiştir. Kira süresi biten taşınmazların yeniden kiraya verilmesi 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümleri gereğine göre yapılmaktadır. 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında Ortaca Otogarı'nda kira süresi sona eren taşınmazların ihale işlemlerine esas olmak üzere yıllık muhammen bedel tespitleri Bedel Tespit Komisyonu'nca 26 Kasım 2014 tarihinde tespit edilmiş, 27 Kasım 2014 tarih ve 205 nolu Muğla Büyükşehir Belediyesi Encümen Kararı ile 10 ve 12 Aralık 2014 tarihlerinde yerel gazetede ilan edilmiştir. İlanda belirtilen taşınmazların ihalesi geçen 25 Aralıkta yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan işlem bir kira artışı işlemi olmayıp, süresi biten kiralık işyerlerinin güncel değerler üzeriden yeniden ihale edilmesi işidir. Bu iş ve işlemler 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve konu ile ilgili diğer mevzuat hükümleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir" denildi.
  Ortaca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüsamettin Karaşahin, esnafımız bu kirayı ödeyemeyince ne olacak derken esnaf ise kara kara düşünmeye başladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı