GeriEge Organik tarımda İzmir iyi seçim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Organik tarımda İzmir iyi seçim

Organik tarımda İzmir iyi seçim
refid:9125853 ilişkili resim dosyası

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın kararınnın çok yararlı olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Türkmenoğlu, "Bualanda bir numarayız" dedi.

EGE İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından Türkiye’de oluşturulan kümelenme projesinde organik tarım alanında İzmir’in merkez olarak belirlenmesinin isabet olduğunu söyledi. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın Katılım Öncesi Mali Yardım Projesi çerçevesinde yürüttüğü Ulusal Kümelenme Politikasının Geliştirilmesi Projesi kapsamında yapılan organik tarım kümelenmesinin tanıtımını EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu yaptı.

40 milyar dolarlık

Organik denilince akla sadece gıda ürünlerinin gelmediğini belirten Türkmenoğlu, kozmetikten mobilyaya kadar insan hayatını etkileyen tüm unsunları kapsadığını kaydetti. Dünya genelinde bu sektörün iş hacminin 40 milyar doları aştığının tahmin edildiğini ifade eden Türkmenoğlu, Türkiye’nin ihracatının yaklaşık 150 milyon dolar, iç piyasa hacminin de 5 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Türkiye’de de 2007 yılı itibarıyla 16 bin 276 üreticinin organik ürün ürettiğini kaydeden Türkmenoğlu, bu üreticilerin yüzde 34.5’inin Ege Bölgesi’nde bulunduğunu belirtti. Ege Bölgesi’nin genel anlamda tarımsal üretim ve dış ticarette olduğu gibi organik tarımda da Türkiye’nin lideri olduğuna dikkat çeken Türkmenoğlu, "Türkiye’de Organik Tarım Kümelenme Projesi’nin merkezi olarak İzmir’in belirlenmesi çok isabetli olmuştur" dedi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle