GeriEge Önce babaya sonra makama...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce babaya sonra makama...

Önce babaya sonra makama...
refid:26154277 ilişkili resim dosyası

İzmir'in buca İlçesi'nde Belediye Başkanı seçilen CHP'li Levent Piriştina, mazbatasını alıp babası İzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Ahmet Piriştina'nın kabrini ziyaret etti. Görevi Ercan Tatı'dan alan Piriştina, "Soyadımın, CHP'nin ve Buca'nın sorumluluğunu taşıyorum. İlçenin hakettiği yatırımları yapacağım" dedi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nı 1999-2004 yılları arasında yapan ve 15 Haziran 2004'de ikinci dönem seçildiği başkanlık görevinin hemen başında kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Ahmet Piriştina'nın Buca Belediye Başkanı seçilen oğlu Levent Piriştina, duygusal bir gün yaşadı. İlçe Seçim Kurulu'ndan meclis üyeleriyle birlikte mazbatasını alan Piriştina, görevi devralmadan önce babasının Aşağı Narlıdere Mezarlığı'ndaki kabrine gitti. Kardeşi Zeynep Piriştina Subaşı ve eşi Süleyman Subaşı, CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül ile birlikte kabire giden Piriştina, babasının mezarı başında dua okudu. Mezara eliyle dokunan Piriştina duygusal anlar yaşadı.

Önce babaya sonra makama...

Piriştina, kabrin başında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Belediye Başkanlığı'nın kendisi için bir onur olduğunu belirten Piriştina, Türkiye'nin CHP'nin, İzmir ve Buca'nin, ailesi ve babası Ahmet Piriştina'nın değerlerine sahip çıkacaklarını söyledi. Piriştina "Kentin bizden beklentilerine yanıt vereceğiz. Kentin bize olan güvenini boşa çıkartmayacağız." dedi.

Önce babaya sonra makama...

Yaşamda siyaset yapmaya karar vermenin öncelikle çekirdek aileden başladığına dikkat çeken Piriştina, sosyal çevrenin, yetiştirilme tarzının, ailedeki insanların çok önemli olduğunu söyledi. Piriştina, "Topluma hizmet etmekten keyif alınan bir sosyal çevrede, sivil toplum örgütlerinin arasında ve ailede büyüdüm. Üniversite eğitimi alana kadar büyüdüğüm evde bugünler şekillendi. Devamlı basının, siyasetin, kültür ve sanatın içinde insanlarla, toplum adına düşünceleri olan, bir şeyler yapmak üzere bir araya gelmiş kişilerle olmak bana önemli bir yol gösterdi. Dünya görüşüme uygun CHP'de siyaset yapmak için harekete geçtim. CHP de bana onurlu görevi verdi" dedi.

Önce babaya sonra makama...

CHP'de siyaset yapmak ve Buca Belediye Başkanlığı görevinin büyük bir sorumluluk gerektiğini belirten Piriştina, "Benim bir de soyadı yükümlülüğüm var. Bu da beni mutlu ediyor. Halkımızın Piriştina soyadında bulduğu güven var. Halkımız siyasette çok aranan dürüstlük, çalışkanlık halktan kopmamama gibi değerleri Piriştina soyadında buldular. Ailem ve partim bu değerlere yakışır bir hizmet anlayışla göreve başlıyoruz" dedi.

Piriştina, daha sonra Buca Belediyesi'nde belediye çalışanları ve partililer tarafından karşılandı. Başkanlık makamında halef selef başkanlar Ercan Tatı ve Levent Piriştina birbirlerine birer buket çiçek verdi. Tatı, "Başkan Piriştina'ya başarılar diliyorum. Ben AKP'li belediyeden teslim almıştım CHP'li bir arkadaşa devrediyorum. En çok da yıllar sonra CHP bayrağını taşıdığımız belediyede bu dönemde CHP iktidarını devam ettiren parti örgütümüze teşekkür ediyorum" dedi. Piriştina ise Tatı'ya jest yaparak bu başarıda örgütün emeği kadar son 5 yılda yapılan hizmetlerin ve yatırımların da takdir görmesi ve CHP iktidarında memnun olması nedeniyle iktidara yine CHP'nin getirildiğini söyledi. Konuşmaların ardından Tatı Buca Belediyesi mührünü Piriştina'ya verdi. Daha sonra teşekkür ederek belediyeden ayrıldı. Piriştina, Tatı'yı uğurladıktan sonra başkanlık koltuğuna oturdu. Oturur oturmaz da Barış mahallesi muhtarı mahalle sorunlarıyla ilgili dosyayı Piriştina'ya teslim etti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle