Ege Haberleri

  Nergis Parkı'nın adı değişiyor

  Hürriyet Haber
  12.09.2014 - 01:18 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka'daki yeşil oranını artırmak ve mevcut alanları korumak için projeler üreten Karşıyaka Belediyesi, Nergis Parkı'nı yenilemek ve daha modern hale getirmek için çalışma başlattı. Parkın adı da "Nergis Direniş Parkı" olacak.

  Karşıyaka Belediyesi, ilçenin en önemli yeşil alanlarından biri olan Nergis Parkı'nı yenilemek ve modern bir görünüme kavuşturmak için harekete geçti. Park için, çocuklara ve yetişkinlere hitap edecek çalışma başlatan belediye, vatandaşların öneri ve taleplerini de dikkate alarak özel bir proje hazırladı. Projeye göre, park alanı tamamen baştan düzenlenecek ve yenilenecek. Yaklaşık 2 bin 500 metrekare arazi üzerine kurulu olan parkta 0-6 yaş ve 6-12 yaş gruplarına yönelik, zemini kauçuk ile kaplanmış ayrı oyun grupları olacak. Yetişkinler için pergoleler ve ağaç altı oturma üniteleri ile keyifli alanlar yaratılacak. Parktaki fitness alanı sil baştan düzenlenip zemini kauçukla kaplanacak; yepyeni spor ve oyun aletleri ile donatılacak.
  Köpek sahibi olan mahalle sakinleri de artık Nergis Parkı'ndan çok daha rahat yararlanabilecek. Parka yaptırılacak köpek oyun alanında can dostlar özgürce koşup oynayabilecek. Nergis Mahalle Muhtarlığı, Nergis Mahalle Merkezi Toplantı Odası, çay ocağı ve tuvaletlerin yer alacağı bina da yenilenecek. Özel olarak tasarlanan, şelale ve ışık sistemleri ile donatılmış süs havuzu da Nergiz Mahallesi sakinlerine görsel şölen yaşatacak. Parkın adı Nergis Direniş Parkı olarak değiştirilecek.
  İlçedeki park sayısını artırmak ve mevcut olanları da yenilemek için çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar "Nergis halkı, bu park içinde bina değil, ağaç, yeşillik ve oyun alanları görmek istedi ve bunun için çok mücadele verdi. Biz de halkın sesine kulak verdik ve parkı, onların isteği doğrultusunda yenileme kararı aldık. Yeşil oranını artıracağız, oyun gruplarını yenileyeceğiz ve köpek oyun alanı da yapacağız. Parkın adını da Nergis Direniş Parkı koyacağız. Gezi Direnişi'nde yaşamını yitiren kardeşlerimizi de bu parkta dikeceğimiz anıtla ölümsüzleştireceğiz. Bu park, direnişin de simgesi olacak" dedi.
  Nergis Parkı çevresinde yaşayanlar Karşıyaka Belediyesi'nin önceki yönetimi döneminde muhtarlık binasının kaldırılıp, parkın yeniden düzenlenmesi projesine karşı eylemler yapıp projeye karşı çıkmıştı. Parkın adının bu nedenle Direniş olduğu da belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı