Ege Haberleri

  Motorlar stop etti

  İZMİR (DHA)
  11.07.2015 - 01:33 | Son Güncelleme:

  EGE Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, mayıs ayı üretim verilerinin açıklanmasının ardından sektörün alarm verdiği uyarısında bulundu.

  Sanayi üretiminin bu yılın mayıs ayında geçen yılın eş dönemine göre, o da iç tüketimin etkisiyle sadece binde 5 arttığını, nisan ayına göre takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış üretimin yüzde 2 gerilediğini kaydeden Yorgancılar, şöyle konuştu;

  Kaptan köşkü boş

  “Ekonominin lokomotif sektörü sanayi bir ileri, bir geri yaparak adeta yerinde sayıyor. Türkiye ekonomisi; ihracat, yatırım motorları stop etmiş, sadece tüketim motorları ile yol almaya çalışan bir gemiye benziyor. Böyle bir ortamda yeni hükümetin kurulamaması nedeniyle kaptan köşkünün yani ekonomi yönetiminin de belirlenmemiş olması endişe yaratıyor. Bu nedenle sanayiciler olarak halkın sandığa yansıttığı iradesinden çıkan mesajı tüm siyasi partilerin iyi analiz etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  Uzlaşma hükümeti

  Halkımız demokrasinin gereği ve erdemlerinden olan; diyalog, uzlaşma ve işbirliğini talep etmektedir. Dünya ekonomisinin de, dünya siyasetinin de zorlu koşullardan geçtiği, etrafımızın adeta ateş çemberine dönüştüğü, ekonominin yavaşladığı, risklerin arttığı bu kaotik ortamda acilen ve güçlü bir ulusal uzlaşma hükümeti kurulmalıdır. Zira bulunduğumuz koşullar ve ihtiyaçlar erken seçimi değil siyaset üstü bir anlayış ve yaklaşımla kurulacak bir koalisyonu zorunlu kılmaktadır. Aksi halde siyasi partiler başta olmak üzere tüm halkımızın yeni ve büyük bir ekonomik tsunamiye hazır olması gerekmektedir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı