Ege Haberleri

  Meryemana Evi’nde ilk Türkçe ayin

  Latif SANSÜR, Veysel EROL / SELÇUK (DHA)
  16.08.2012 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Katolik Hıristiyanlar’ın inanışına göre, Meryemana’nın göğe yükselişi, Selçuk’taki Bülbül Dağı’ndaki ayinle kutlandı. Bu yıl ilk kez ayin Türkçe gerçekleşti. Türkçe dualar da edildi.

  Katolik Hıristiyanlar’ın inanışına göre, Meryemana’nın göğe yükselişi, Selçuk’taki Bülbül Dağı’ndaki ayinle kutlandı. İzmir başta olmak üzere çevre il ve ilçelerle Yunanistan’ın yakın adalarından gelen yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı özel ayini Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Başkanı ve İzmir Başpiskoposu Ruggero Franceschini yönetti. İzmir ve Kuşadası limanlarına gemiyle gelen bazı turistlerin de yer aldığı ayinde alan tıklım tıklım dolarken, Meryamana Evi’ne girip dua eden, mum yakan ve panoya dileklerini asanlar uzun kuyruk oluşturdu.

  Meryemana Evi’nde ilk Türkçe ayin

  Dünya için barış

  Başpiskopos Franceschini, İslam aleminin Ramazan ayını kutlayıp, tüm dünya için barış dileğinde bulundu. Bu yıl ayin ilk kez Türkçe ve İngilizce gerçekleşti. Ancak, büyük bölümünde Türkçe dualar edildi. Franceschini, Türkçe duasında, “Cennette parlayan biricik yıldız, semavi lütfunla ruhumu besle, selam selam sana Meryem. Günahkar olmakla sana sığındım. Mesihin nezdinde affımı dile, ebedi hayatta senle birlikte Allah’a tapalım şenlik içinde” dedi. Ayinin bu yıl Türkçe olarak yapılmasının nedenin katılımcıların büyük bölümünün Türkiye’de yaşayan Ermeni ve Süryani olmasından kaynaklandığı belirtildi. Ayinin sonunda önceden kutsanmış ekmek, incir ve üzüm dağıtıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı