Ege Haberleri

  Meclis'te yoğun gündem yüksek tansiyon

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  13.01.2015 - 10:25 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 2015 yılına gerginlik ve tartışmayla başladı. AK Parti Grubu’nun metro, vapurlar, kiralık belediye binası, ulaşım, su baskınları gibi konularla ilgili eleştiri ve sorularına yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, katı atık tesisleri yeri bulmasına yardımcı olacak AK Partili meclis üyesi ve milletvekilinin ismini seçim meydanlarında "Bilal Doğan yaptı, Azad Fazla yaptı, şu milletvekili yaptı" diye bağıracağını söyledi.

  Yılın ilk Meclisi’ndeki ilk gerginlik AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan’ın dilek ve temennilerde söz alıp yaptığı konuşmayla başladı. Doğan, kısa süre yağmur yağmasın karşın İzmir’in Venedik’e döndüğünü söyleyince, Konak Belediyesi eski başkanı Meclis Üyesi Muzaffer Tuncağ "İstanbul’la karıştırıyor herhalde "diye yanıt verdi. Doğan, konuşmasında İzmir metrosunun Üçkuyular hattının yangın algılama sistemindeki eksiklikleri rağmen açıldığını, bunları gidermek için çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binası olarak kullanmak için kiralamasına karşın eksiklikler nedeniyle binaya geçememesini eleştirdi. Aylardır kira ödediğini belirterek gerekli işlemlerin yapılıp yapılmadığın soran Doğan, yapılması planlanan ancak yer bulunamayan katı atık tesisleriyle ilgili de bilgi isterken, yeni yolcu vapurlarının tersaneye neden gönderildiğini, ulaşımı kaosa çeviren aktarmalı sistemin akıbetinin ne olacağını sordu.

  METRO KAZASIZ İLELEBET ÇALIŞACAKTIR

  Başkan Kocaoğlu, eleştirilere tek tek yanıt verdi. Kocaoğlu "İzmir’in ne zaman Venedik’e döndüğü, 1995’de başımızdan bir felaket geçtiği ve Karşıyaka’da Bostanlı’daki baskın nedeniyle 64 insanın öldüğünü herkes biliyor. O günden bu yana tüm belediye başkanları coğrafi konumu ve seller nedeniyle felaketi önlemek için çaba harcadık. Biz de çalışıyoruz. Belli yerlerde sıkıntılar olabilir. İzsu ve itfaiye herhangi bir problem bildirmedi. Ama olabilir. Yağmur suyu ayrıştırması çalışmasına devam ediyoruz" dedi. Metro’da müşavirlik firmalarının denetleme yaptığını, insan taşınacağı için her türlü tedbir, teknolojinin, hesabın gerektirdiği tedbirlerin alındığını belirten Kocaoğlu," Metronu açılması, çalışması İzmir ve ülke için yararlıdır. Eksiklikler giderilmek üzere ihaleye çıkıldı. Metro kazasız belasız ilelebet çalışacaktır" dedi.

  HERKES AYNAYA BAKSIN SONRA BÜYÜKŞEHİR’İ SUÇLASIN

  Bir iki tane hizmet binasına ihtiyaç olduğu için 3-4 kez ilan verdiklerini, kamu kurumları dahil olmak üzere yer aradıklarını belirten Kocaoğlu, Akdemir Plaza adıyla bilinen binayı kiraladıklarını söyledi. Sahibini tanımadığını, binaya talip olunca gördüğünü belirten Kocaoğlu, sesini yükselterek "Tanısam ne olacak. Kimi kimle karıştırıyorsun! Akdemir Plaza’dan kim ne aldı? Ayıptır ya! İhaleye çıkıldı. Projesi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin kullanacağı şekilde çalışmalar devam etmektedir. Bunda bir şey yok. Bu nedenle yargılanırız da. Bunu sanki bir şey varmış gibi milletin zihnini bulandırmayın. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanın yaptığı işler dünya, Türkiye ve İzmir kamuoyu tarafından da Allah’ın huzurunda da bellidir. Bu hesabı her yerde vereceğiz. Ahirette de vereceğiz. Herkes aynaya baksın sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni suçlasın" dedi. Bunun üzerine AK Parti sıralarından tepki sesleri ve hareketleri gelince Balçova Belediye Başkana Mehmet Ali Çalkaya "Ellerini indir. Otur yerine" diye sesini yükseltti. Meclis’te gerginlik yaşandı. AK Partili Meclis Üyesi Özen Kızılırmak "Tartışmayı siz başlatıyorsunuz" sözlerine ise, Başkan Kocaoğlu, "Kim başlattı? Senin gözünü perde bürümüş. Bunu yapma" yanıtı verdi.

  "BİLAL DOĞAN YAPTI" DİYECEĞİM

  Katı atık bertaraf tesisi ile ilgili ’Ne zaman yapılacak?’ sorusuna teşekkür eden Başkan Kocaoğlu, "Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için gerçekten size teşekkür ediyorum. Proje için ’Olmaz olmaz. Burada olsun’ diyen arkadaşlar çıkıp Allah rızası için ’şurada olsun’ deyin. Ben son teknolojiyi kullanacağım, olanağım var, her türlü yatarımı yapacağımı söylüyorum. Yer bulamıyorum. Siz AK Partili meclis üyeleri, 11 AK Partili milletvekili var. Şunu yapın seçim meydanlarında bağıracağım. ’Bunu Bilal Doğan, Azad Fazla, şu milletvekili yaptı’ diyeceğim. Daha önce katkı koyanların isimlerini anlattım. Yine yaparım. Bunu bana niye soruyorsunuz?" dedi.

  YENİ VAPURLARA KARŞI SABUNCUBELİ’Nİ ÖRNEK VERDİ

  Başkan Kocaoğlu, yeni alınan vapurlar İzmir’in yüz akı, Türkiye gemicilik sektörünün iftiharı olduğunu belirterek, ilk kez tasarlandığı ve yapıldığı için bazı çocukluk hastalıkları olabileceğini, ancak hayati arıza veya eksiklik olmadığını söyledi. Yetersiz gelen klima sisteminin yenilendiğini, bir gemideki motorun fazla yakıt yakması nedeniyle değişeceğini belirten Kocaoğlu "Eksilikler, hatalar olabilir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan geldi. İnşaatı duran Sabuncubeli tünelleriyle ilgili ’Ne yapalım müteahhitin ekonomisi bozuldu’ dedi. Hata, arıza olur. Hangi işimizde olmuyor ki! Önemli olan iyi niyetle, art niyetsiz çalışmak, üretmektir" dedi.

  Mecliste yoğun gündem yüksek tansiyon

  SİYASET GELİR GEÇER

  Aktarmalı ulaşım sisteminin kent içim toplu taşımada bir devrim olduğunu dile getiren Kocaoğlu., İzmir’de bu devrimin oturduğunu söyledi. Hata ve eksik kalan yerde takviye yapıldığını belirten Kocaoğlu "Önemli olan vatandaşı sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapmaktır. Ulaşımda problem arayan bizim ayarımızdaki diğer illere bakar. Sıkışıklık, çile, halk otobüslerinin millete yaptığı işkence, dolmuş terörü açısından bakarlarsa görürler" dedi.

  Kocaoğlu, konuşmasının sonunda tüm meclis üyelerine yönelik temenni ve uyarıda bulundu. Yerel yönetici olarak iş yapmak için seçildiklerini belirten Kocaoğlu "Siyaset gelir geçer. Milletvekili seçimi süreci başladı. Herkes bir yerlere mesaj gönderecek. Milletvekili, İl Başkanı, İlçe Başkanı, Yönetimi Kurulu üyeleri bunları yapsın. Biz yönetici olarak seçilmişiz. Yerelde görevimiz var. Siyaset yaparken, nutuk atarken hiçbir koşulda bunu unutmamanızda fayda var" dedi.

  OTOBÜSLERE KABİN VE KAMERA GELİYOR

  Başkan Kocaoğlu, son güç gündür üç belediye otobüs şoförüne yapılan saldırılarla ilgili konuşma yaptı. Saldırıları önlemek için şoförü yolculardan ayıran bir bölme yapılacağını ve otobüs içi kameraları arttıracaklarını belirten Kocaoğlu, saldırganları kınadı. Kocaoğlu, "Otobüs şoförlerimiz toplu ulaşım yapıyor. Her gün 1 milyon 200 yurttaşı işine, evine, öğrencileri okula taşıyorlar. Kamu görev görüyoruz. Peş peşe üç olayda saldırıya uğradılar. Bu olaylar, ’Bize beterinden korusun’ dedirttirdi. Tüm hemşerilerimizi duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi. Daha önceden hazırlıklarına başladıkları otobüs içine kamera koyma, şoförlerle yolcular arasına bir bölme yapılması için harekete geçtiklerini dile getiren Kocaoğlu, vatandaşa hizmet etmekten başka amacı olmayan şoförlere sahip çıkılmasını diledi. Kocaoğlu, Paris’te yaşanan terör olaylarını da kınadı. AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan da hem Paris’teki katliamı hem de şoförlere yapılan saldırıları kınadıktan sonra otobüslerde alınacak önlemlerle ilgili destek vereceklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı