Ege Haberleri

  Lord Byron anısına yüzme yarışı krizi

  Erdem SÜREK / ÇANAKKALE, (DHA)
  02.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçen, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı Yunan saflarında yeralan İngiliz şair Lord Byron anısına düzenlenecek yüzme yarışı kentte gerginliğe neden oldu.

  ÇANAKKALE Boğazı’nı 1810’da yüzerek geçen Lord George Gordon Byron anısına 3 Mayıs’ta yüzme yarışı düzenlenecek. İngiltere’den bir seyahat şirketinin Türkiye temsilcisi olan Vilusa Turizm, etkinlik çerçevesinde Çanakkale Boğazı’nın 90 dakika çift yönlü trafiğe kapatılması için valilikten izin istedi.
  Vali Yardımcısı Ali Partal, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Boğaz Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü (VTS), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Çanakkale il temsilcisinin katıldığı komisyon kuruldu. Komisyon, turizm şirketinin gerekli belgeleri vermesi üzerine etkinlik için izin verdi.
  CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türk milletinin hafızasında olumlu bir yeri bulunmayan ünlü edebiyatçının anısına Çanakkale Boğazı’nda bir yüzme etkinliği yapılmasını doğru bulmadığını söyledi, “Kişiliğine ve eserlerine sözümüz yok. Ancak anılarımızda olumlu bir yeri olmadığı için, onun adını taşıyan bir etkinliği doğru bulmuyorum. Ama yapılırsa da dünya yıkılmaz diyorum” dedi.
  Tanıtıma katkı
  İl Kültür Müdürü Şinasi Haznedar da, etkinliğin Çanakkale’nin tanıtımına katkısı olacağını belirtti. Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Sefer Göztepe, “Bu etkinlik Çanakkale’nin turizmine her ne kadar katkı sağlayacaksa da, bir o kadar da Türk milletini gerer. Tarihte Türk düşmanı olarak kabul edilen ve Osmanlı’ya karşı kılıç kuşanmış İngiliz Lordu’nun anısını Boğaz’da yaşatmak çok  anlamlı bir etkinlik olmasa gerek” dedi.

  LORD BYRON

  1788’de İngiltere’de doğan George Gordon Byron, romantizm akımının sayılı isimlerindendir. Şiirleriyle özellikle kadınların kalbini fetheden ve çapkınlığıyla tanınan Byron, 1819’da “Don Juan”ı yazdı. 1821’de Yunanistan’a giden ve Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bağımsızlık savaşı veren gruplara katılan Byron, 1824’te öldü.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı