Ege Haberleri

  Kitap kurdundan valiye ziyaret

  Hürriyet Haber
  25.12.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'da, 13 yaşında olmasına rağmen iki kitap yazan, iki defada "En fazla kitap okuyan öğrenci" seçilen "Türkiye'nin en genç yazarı" unvanlı ortaokul öğrencisi Şefika Güney, Muğla Valisi Amir Çiçek'i makamında ziyaret etti. Güney, Valil Çiçek'e yazdığı kitapları hediye edip, yazma süreci hakkında bilgi verdi.

  Türkiye, Şefika Güney'i, henüz 10 yaşındayken tanıdı. Bir yılda okuduğu 285 kitapla dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde Ordu'da düzenlenen "Konuşan Kitap Şenliği"nde "En fazla kitap okuyan öğrenci" ödülünü aldı. Ertesi yıl 335 kitap okuyarak kendi rekorunu geçen Şefika, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından da ödüllendirildi. Dedesinden kalan kütüphanedeki bin kitabın tamamını okuyan Güney, bir kitap fuarında, aynı günde 350 kitap imzaladı.
  Kitap kurdundan valiye ziyaret
  Şimdi 13 yaşında olan ve öğrenimine Muğla Türdü 100. Yıl Ortaokulu'nda devam eden Şefika, 11 yaşındayken "Melis" adlı romanıyla Türkiye'nin en genç yazarı unvanını kazandı. Melis'te bir genç kızın hayatını anlatan Güney, ikinci kitabı olan "Canım Dostumla Birlikte"de bir çocuğun sahip olduğu evcil hayvanıyla kurduğu dostluğa yer verdi.
  Güney, beraberindeki okul müdürü Sunday Özcan ile birlikte Muğla Valisi Amir Çiçek'i makamında ziyaret etti. Çiçek, kitapları ve yazma süreci hakkında genç yazardan bilgi alırken, bu yaşta kitap yazmanın büyük bir başarı olduğunu ve diğer öğrencilere de örnek olması gerektiğini söyledi.

  Hayatının kitaptan ibaret olmadığını anlatan Güney, yaşıtları gibi çocukluğunu da yaşadığını belirterek, "Ben de oyun oynuyorum. Sadece kitap okumuyorum ama, sanırım süresini daha iyi ayarlıyorum. Ailem de süreyi ayarlama konusunda bana yardımcı oluyor. Örneğin 6-7 saat oyun oynamıyorum. Onun 2 saatini kitap okumaya, yazmaya ayırıyorum. Kalan saatlerde yine oyun oynuyorum. Hayatım sırf kitap okumadan ve yazmadan ibaret değil" dedi.
  Küçük yazar Güney, Vali Çiçek'e kitaplarını da hediye etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı